Mar1o Day
RecenzjeRecenzja
RecenzjeArtykuł

Mario Kart 8 Deluxe Recenzja

Mario Kart 8 Deluxe to wyśrubowana wersja ósemki zaprojektowanej na…

8 lutego 2018

Mario Kart 8 Deluxe to wyśrubowana wersja ósemki zaprojektowanej na platformę Wii U. Jest togra wyścigowa osadzona w kreskówkowym świecie znanym z różnych produkcji firmy Nintendo.
Wydana w wersji tylko na konsoli Nintendo Switch, oferuje graczom wiele trybów rozgrywki oraz sporo doskonale dopracowanych tras wyścigowych. Decydując się na nią, ma się dostęp do wszystkich map z Mario Kart 8, wydanych do niej dodatków i wiele więcej.

28 kwietnia 2017 roku był datą premiery Mario Kart 8 Deluxe. Spotkała się ona z ciepłym przyjęciem i bardzo dobrymi recenzjami krytyków.

Całkowity brak kampanii nie przeszkadza w doznaniach.

Single Player nie oferuje niczego, co można by nazwać fabułą. Trochę szkoda, gdyż pomysły z pewnością, by się znalazły. Mimo to można brać udział w kolejnych wyścigach, ulepszać swój pojazd, grać różnymi postaciami i po prostu bawić się na całego. Wśród bohaterów, w których można się wcielić, trzeba wymienić wszystkich, dostępnych w poprzedniej wersji na Wii U oraz nowych, czyli Inkling Boy, Inkling Girl, Jr. Bowser, Kong Boo i Dry Bones. Jest ich w sumie 42. Wraz z nowymi, pojawiły się odpowiednie dla nich aranżacje tras. Dostępne są, znane z wcześniejszych odsłon, pojazdy, takie jak szybowce i motocykle. W Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch można poruszać się po lądzie, w powietrzu i pod wodą. Przykładowe uruchomienie paralotni pozwoli na pokonanie przepaści.

Rozbudowana mechanika małych koncepcji.

Sposób poruszania się pojazdów po trasach został złożony z bardzo wielu niewielkich, ale przydatnych elementów. Dobrym przykładem jest drift. Im dłużej trwa, tym większe przyspieszenie otrzyma się po wyjściu z zakrętu. Ponadto zostały zaprogramowane: mini-turbo, jump boost, spin turn, drift break i inne, z których każdy niesie ze sobą bonusy. Dzięki nim dogonienie przeciwników i wygranie wyścigu jest na wyciągnięcie ręki. Nie jest to jednak takie łatwe, jak się wydaje, ponieważ w Mario Kart 8 Deluxe wszystkie chwyty są dozwolone. W konkurentów można, np. rzucać muszelkami lub kłaść na trasie skórki z bananów. Na każdy wyścig możemy zabrać ze sobą dwa przedmioty. Zwiększenie prędkości odbywa się poprzez zbieranie monet i power-upów lub wykonywanie w powietrzu akrobacji.

Przeciw grawitacji.

Nintendo zaproponowało graczom aż 48 różnych tras i wiele możliwości podrasowania swojego pojazdu. Da się, np. poprawić jakość opon, czy sprawność silnika. Zróżnicowane są też wymagania, jakie tory stawiają przed graczem. Nowością i wisienką na torcie są takie, w których łamie się zasady grawitacji, pędząc w górę po pionowej ścianie lub całkiem do góry nogami. To pozwoliło projektantom ponieść się fantazji. Mapy wyścigowe to jeden z najlepiej dopracowanych elementów. Jest ich naprawdę wiele i od strony graficznej prezentują się doskonale. Wyglądają jeszcze lepiej, gdyż można grać w trybie telewizyjnym w jakości HD z rozdzielczością 1080p. Nintendo po raz kolejny pokazało, że dba o szczegół jak mało kto.

Tryby gry i multiplayer.

Zadania dla gracza są zróżnicowane i zależne od trybu gry. Trzeba więc wygrać wyścig, pokonać pozostałych przeciwników w bitwie, czy zgarnąć wszystkie monety. Battle Mod, którego nie było w
Mario Kart 8 na Wii U, to osiem dodatkowych aren, gdzie walka jest okropnie zacięta. Bitwy zostały zmyślnie zaprojektowane i robią naprawdę świetne wrażenie. Trybów jest jeszcze więcej i każdy wyróżnia inna koncepcja. Najważniejsze ze strony rozgrywki jest oczywiście umożliwienie gry nawet 4 graczom na jednej konsoli Nintendo Switch. Istnieje również możliwość potyczki sieciowej i tu do gry może przystąpić nawet do 12 oponentów. Brak niestety komunikatora, dzięki któremu dałoby się porozumiewać i umawiać na wyścigi.

Nie pozwala się nudzić.

Naprawdę wiele jest udanych gier, ale każda z czasem traci swój urok. Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch ma w sobie wszystko, co najlepsze z całego cyklu. Także sympatyczna muzyka buduje osobliwy klimat prawdziwej rywalizacji. Utworów jest tyle, co samych tras, a może i jeszcze o kilka więcej. Jest to wciągająca wyścigówka, która stale nas zaskakuje i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Podsumowanie:

Brak fabuły w tym przypadku nie jest rzeczą najważniejszą. Mario Kart 8 Deluxe na Nintendo Switch pozwala przede wszystkim na konkurencję z przyjaciółmi z całego świata. Wyścigi z postaciami z Nintendo to przednia zabawa. Mechanika gry sprawdza się w stu procentach, a jeśli ktoś lubi wyzwania, to może wyłączyć tryb pomocy w sterowaniu pojazdem i dostosowaniu prędkości, i pędzić po upragnione zwycięstwo. Trochę szkoda, że aby wygrać, trzeba rzucać konkurentom muszle pod koła.


Podsumowanie

Zalety

  • + dynamiczna gra, w której każdy ma szansę na zwycięstwo
  • + 42 grywalne postacie i wiele doskonale dopracowanych graficznie tras
  • + płynność grafiki na poziomie 30 do 60 klatek na sekundę, również w wysokich rozdzielczościach
  • + aż do 12 osób w grze online

Wady

  • - brak wbudowanego komunikatora
  • - brak kampanii
Wyświetleń: 6836

Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *