PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Jaką kartę pamięci wybrać dla Nintendo Switch?

Nintendo Switch okazało się ogromnym hitem na rynku konsol przenośnych….

5 października 2018

Nintendo Switch okazało się ogromnym hitem na rynku konsol przenośnych. Swoista hybryda wersji stacjonarnej z mobilną sprawiła, że można za jednym razem zyskać produkt uniwersalny. Niestety jednym z najczęściej zauważalnych minusów tej generacji konsol jest niska ilość pamięci wbudowanej. W związku z tym użytkownicy muszą nastawić się na zakup kart pamięci. Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę podczas zakupu.

 

Na co nam w ogóle karta SD?

Twórcy Nintendo Switch postawili w swym urządzeniu na 32 GB pamięci wbudowanej. Z pewnością jeszcze kilka lat temu byłaby to wartość robiąca wrażenie, jednak dziś okazuje się dla wielu niewystarczająca. Choć z większością gier umieszczonych na kartridżach nie będziemy mieć problemów, to jednak wszelkie aktualizacje i dodatki mają wpływ na działanie gry. Zapewne uda się nam odpalić bardziej rozbudowany tytuł, jednak zostaniemy zapewne pozbawieni dostępu do wielu trybów rozgrywki czy opcji. Nie możemy przy tym zapominać, że wszelkie nośniki gier są coraz częściej zastępowane przez wersje cyfrowe. Niektóre produkcje w sobie mogą ważyć ponad 20 GB, a dalszy rozwój rynku sprawi, że wartości te będą wzrastać. Brak karty pamięci na Nintendo Switch powodować będzie, iż zmuszeni będziemy do ciągłego usuwania i instalowania gier. Zewnętrzny nośnik pamięci pomoże w przechowywaniu znacznie większej ilości tytułów oraz danych.

 

Jaką zatem kartę SD wybrać?

Popularna konsola Nintendo Switch obsługuje karty microSD, MicroSDHC oraz MicroSDXC. W ofercie sklepów znajdziemy karty o pojemności 64, 128, 200, 256 oraz 512 GB. W teorii za pewien czas konsola będzie w stanie obsługiwać nośniki o pojemności do 2 TB! To, jaka karta microSD do Nintendo Switch będzie najlepsza, decydować będziemy my sami. Im więcej gramy i to w różne tytuły na konsoli, tym większą kartę powinniśmy zakupić. Najczęściej spotkać się można z opiniami, iż model 128 GB będzie wystarczający. Jest on poniekąd kompromisem między 64 a 256 GB, a przy tym zakupimy go w atrakcyjnej cenie. Taka ilość gigabajtów w zupełności wystarczy na kilka większych tytułów gier, które możemy stale przechowywać na nośniku.

 

Pamięć to nie wszystko!

Musimy sobie jednak zdać sprawę z faktu, iż pojemność karty SD jest tylko jednym z kilku czynników, na które powinniśmy zwracać uwagę. Sama firma Nintendo zaleca użytkownikom stosowanie kart w standardzie UHS-1. Takie egzemplarze charakteryzują się prędkością odczytu rzędu 60-100 MB/s. Jest to wartość wymagana dla płynnego wczytywania i działania gier na konsoli. W szczególności polecane są modele z prędkością odczytu około 90-100 MB/sec. Musimy sobie zdać sprawę, że gry wymagają obecnie niezwykle dużych ilości danych, a prędkość ich przepływu między kartą a urządzeniem będzie miała wpływ na jakość i komfort gry. W przypadku zakupu konkretnej karty skupmy się w szczególności na prędkości odczytu, albowiem zapis obecnie nie jest aż tak istotnym czynnikiem w przypadku Nintendo Switch.

 

Czego powinniśmy unikać?

Dla wielu osób niezwykle ważnym czynnikiem jest cena. W pogoni za internetowymi promocjami jesteśmy w stanie wybierać produkty w najniższych cenach. Trzeba sobie uświadomić, że w przeważającej ilości tanie nie oznacza dobre. W szczególności należy unikać zakupu kart pamięci w chińskich sklepach internetowych czy też modeli typu no name na aukcjach internetowych. Najczęściej zdarza się, że posiadają one zupełnie inną pamięć niż zadeklarowana przez producenta, a prędkość odczytu jest wręcz tragiczna, 10-20 razy niższa niż zalecana przez Nintendo i studia deweloperskie.

 

Podsumowanie

Odpowiedzieliśmy poniekąd na pytanie, jaka karta pamięci na Nintendo Switch będzie najlepsza. Musimy decydować się w szczególności na modele w standardzie UHS-1, z prędkością odczytu około 90-100 MB/sec. Taki nośnik pamięci powinien posiadać przynajmniej 128 GB, choć zakup karty 256 GB czy większej można traktować jako inwestycję na kilka lat. Z pewnością wybierajmy karty SD tylko ze sprawdzonych sklepów, które gwarantują oryginalność produktów i korzystne ceny.

Polecane karty pamięci dla Nintendo Switch

 

Oto kilka modeli, które naszym zdaniem warte są uwagi:

  • SANDISK Ultra microSDXC 200GB

   


   

   • SanDisk Ultra 400GB


    

    

    • SANDISK microSDXC Extreme 256GB


    

    

    • SAMSUNG EVO Plus 256GB


    

    

    • Patriot microSD 256 GB


   

   

  JAKA KARTĘ SD WYBRAĆ DLA NINTENDO SWITCH


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *