Nintendo Switch vs Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch Lite vs Nintendo Switch – co wybrać?

Co wybrać: Nintendo Switch czy Nintendo Switch Lite?   Konsola…

26 września 2019

Co wybrać: Nintendo Switch czy Nintendo Switch Lite?

 

Konsola Nintendo Switch okazała się ogromnym sukcesem, bijąc przy tym wiele rekordów sprzedaży. Japońska firma ponownie wróciła do elity rynku konsolowego, dzięki czemu może konkurować z Sony czy Microsoftem. Już teraz coraz częściej słychać zapowiedzi o konsoli nowej generacji. Zanim zostanie ona jednak wprowadzona na rynek, Nintendo zaprezentowało Switcha Lite. Ta odchudzona wersja może być świetną alternatywą dla podstawowego Switcha. Co zatem warto o niej wiedzieć oraz, czy będzie ona lepszą propozycją niż podstawowy Switch?

 

Premiera

 

Nintendo Switch Lite oficjalnie do sprzedaży weszło 20 września 2019 roku. Orientacyjna cena za ten model wynosi 200 dolarów, a w Polsce w ofercie przedsprzedażowej dostępny jest za około 1000 złotych. Produkt ten ma być dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: szarej, żółtej, turkusowej oraz limitowanej z Pokémon Sword oraz Shield. Jak można się domyślić z samej nazwy, Nintendo Switch Lite to odchudzona wersja Switcha, dlatego też nie będzie gwarantować pełnej funkcjonalności, jaką kojarzymy z podstawową konsolą Nintendo. Jakie są zatem między nimi różnice?

 

Wymiary

 

Na sam początek warto wiedzieć, że Lite jest mniejszy i lżejszy niż jego brat. Switch Lite ma wymiary 208 x 91,1 x 13,9 mm oraz 275g wagi. Klasyczny Switch z kolei posiada wymiary 239 x 102 x 13,9 mm oraz 398g wagi. Z pewnością dla wielu osób jest to całkiem spora różnica, która sprawia, że dla mobilnych graczy Lite będzie lepszym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że rozmiar ma także wpływ na wielkość ekranu. Lite zaopatrzony został w wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala, natomiast pierwszy Switch ma ekran o wielkości 6,2 cala.

 

 

 

Połączenie z telewizorem

 

Kolejną istotną różnicą między Switchem a Switchem Lite jest brak połączenia z TV w nowym urządzeniu. Nintendo Switch z 2017 roku to nie tylko konsola mobilna, lecz również urządzenie hybrydowe. Dzięki specjalnej stacji dokującej możliwe jest podłączenie Switcha do telewizora. Zyskuje się dzięki temu uniwersalny produkt. Przy okazji Switch w wersji TV oznacza zwiększoną rozdzielczość z 720p do 1080p. Choć nadal jest daleko w tyle za PS4 czy Xbox One, to jednak zyskujemy dwa rodzaje urządzenia w jednym. Niestety Nintendo Switch Lite nie oferuje takiej opcji, dlatego też jego użytkownicy otrzymują tylko konsolę mobilną.

 

 

Kontrolery

 

Niewątpliwie jedną z największych zalet oryginalnego Switcha są odłączane Joy-Cony. Dzięki temu możliwa jest wspólna zabawa na jednym urządzeniu dla co najmniej 2 osób. Choć z odłączanymi Joy-Conami występowały i nadal występują określone problemy, to jednak takie rozwiązanie było poniekąd rewolucyjne na rynku i od razu przypadło do gustu wielu graczom. Nie można również zapominać, że osobne Joy-Cony wykorzystywane są także w grach sterowanych ruchem, jak i w zestawach Nintendo Labo. Nintendo Switch Lite z kolei posiada pady na stałe przymocowane do urządzenia. W razie ewentualnej usterki niemożliwe jest zatem samodzielne zastąpienie Joy-Conów. Jedyną zaletą jest tutaj z pewnością ich solidniejsza konstrukcja.

 

 

Akumulator

 

Według zapewnień producenta Nintendo Switch Lite został zaopatrzony w identyczny akumulator jak jego poprzednik. Podstawowy Switch ma zagwarantować pracę na jednym ładowaniu od 2,5 do 6,5 godzin, w zależności od zaawansowania gry. Z racji mniejszego ekranu oraz eliminacji kilku pomniejszych elementów, Nintendo Switch Lite ma zapewnić pracę o co najmniej kilkadziesiąt minut dłuższą, co może mieć znaczenie dla graczy mobilnych.

 

Inne różnice

 

W przypadku wersji Lite, w lewym kontrolerze zrezygnowano z pojedynczych przycisków kierunkowych na rzecz klasycznego D-Pada. Choć może się to wydawać gorszym rozwiązaniem, to jednak taka opcja przypadnie do gustu w szczególności miłośnikom bijatyk czy platformówek. Lite nie zapewnia wsparcia dla wibracji HD Rumble. W przypadku mniejszej konsoli otrzymała ona zestaw własnych, ekskluzywnych akcesoriów.

 

Cechy wspólne

 

Nie można zapominać, że klasyczny Switch i Lite posiadają także wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej akumulator. Obie wersje mają również ekrany wykonane w identycznej technologii, przez co gwarantują rozdzielczość 720p. Na obu urządzeniach zagramy praktycznie we wszystkie gry dedykowane Switchowi. Jedynie kilka produkcji wykorzystujących system IR Camera oraz HD Rumble nie będzie kompatybilnych z młodszą konsolą. Ponadto z powodzeniem na obu urządzeniach możemy korzystać z bezprzewodowych padów, zwłaszcza Pro Controllera.

 

Porównanie

 

Nintendo Switch Nintendo Switch Rewizja Nintendo Switch Lite
Cena 1349 złotych 1389 złotych 979 złotych
Ekran 6.2 cala, 720p dotykowy 6.2 cala, 720p dotykowy 5.5 inches, 720p dotykowy
Kontrolery odłączane Joy-Con odłączane Joy-Con wbudowane Joy-Cony
Stacja dokująca Tak Tak Nie
Akumulator 2.5 – 6.5 godziny 4.5 – 9 godziny 3 – 7 godziny
Pamięć 32GB wbudowane + microSD 32GB wbudowane + microSD 32GB wbudowane + microSD
Stopka Tak Tak Nie
Rozmiar 4 cala x 9.4 cala x 0.55 cala 4 cala x 9.4 cala x 0.55 cala 3.6 cala x 8.2 cala x 0.55 cala
Waga 400 gram 400 gram 277 gram

 

 

 

Dla kogo zatem Switch Lite?

 

Wprowadzenie przez firmę Nintendo Switcha w wersji Lite ma ewidentnie za zadanie zapełnienie luki po coraz mniej używanym Nintendo 3DS. Model ten jest w szczególności przeznaczony dla tych osób, które najbardziej preferują rozgrywkę mobilną. Dzięki mniejszym wymiarom lepiej sprawdzi się on w podróży, jak również zagwarantuje nieco dłuższy czas pracy baterii. Nie bez znaczenia może być także cena. Około 400 złotych mniej za wersję Lite to dla niektórych osób całkiem spora różnica. Jeśli jednak ktoś szuka czegoś uniwersalnego, co pozwoli na wspólną zabawę dla kilku osób, to podstawowy Switch będzie jedynym słusznym wyborem.

 

 


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *