PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Nintendo Switch – najczęstsze problemy

Konsola Nintendo Switch jak każde urządzenie elektroniczne, nie jest wolna…

5 października 2018

Konsola Nintendo Switch jak każde urządzenie elektroniczne, nie jest wolna od błędów. Czasem w wyniku błędu systemu, poluzowania kabli dochodzi do sytuacji, które uniemożliwiają lub utrudniają grę. Postanowiliśmy w związku z tym zebrać kilka najczęściej występujących błędów wraz z opisaniem ich skutecznego rozwiązania. Zapraszamy do lektury.

 

 

Stacja dokująca rysuje ekran

 

Problem: Jest to jeden z częściej zgłaszanych problemów, który zauważony został zaraz po premierze. W wyniku źle dopasowanych stacji poprzez wkładanie i wyjmowanie Switcha dochodzi do obrysowania konsoli.

 

Rozwiązanie: Jest to niestety wina fabryczna niektórych konsol. Zaleca się w tym wypadku po prostu ostrożność. Za każdym razem powinniśmy uważnie i powoli wkładać i wyjmować konsolę, najlepiej całkowicie w pionowej pozycji.

 

 

Zawieszona konsola

 

Problem: Dochodzi czasem do przypadków, kiedy to gra, konsola ulega zawieszeniu i pojawia się czarny ekran na Nintendo Switch. Widzimy jednak, że pozostaje cały czas włączona. Ten sam problem dotyczy świecącego się ekranu na niebiesko lub pomarańczowo.

 

Rozwiązanie: Najczęściej problem leży w usterce systemowej. Należy w takim wypadku wykonać hard reset Nintendo Switch poprzez przytrzymanie przycisku Power przez ponad 12 sekund. Następuje wtedy wyłączenie konsoli, którą musimy ponownie uruchomić. Jeśli po wykonaniu tej czynności nadal występować będzie czarny lub niebieski ekran, konieczne będzie oddanie urządzenia do serwisu.

 

 

Martwe piksele

 

Problem: Mamy tutaj do czynienia po prostu z wadą fabryczną. Na ekranie konsoli pojawiają się czarne kropki lub linie oznaczające martwe piksele. Niestety w wielu przypadkach Nintendo nie uznaje naszej reklamacji, zwłaszcza, jeśli od pewnego czasu użytkujemy konsolę.

 

Rozwiązanie: Jeżeli w naszym ręku znajduje się nowa konsola, prosto ze sklepu, mamy możliwość wedle prawa, dokonać jej zwrotu lub wymiany. W innym przypadku konieczna będzie kosztowna naprawa.

 

Probl

em z prawidłowym działaniem gry na Nintendo Switch

 

Problem: Gra w ogóle nie uruchamia się na konsoli lub też dochodzi do błędu w czasie rozgrywki.

 

Rozwiązanie: Kłopot ten może wynikać z wielu czynników. Zalecane jest przede wszystkim sprawdzenie aktualizacji Nintendo Switch, hard reset, sprawdzenie połączenia internetowego, albowiem część gry mogła zostać nieprawidłowo pobrana. Jeśli gra znajduje się na kartridżu, warto ją wyjąć i ponownie włożyć do urządzenia.

 

 

Problemy z lewym Joy-Conem

 

Problem: Jest to jeden z pierwszych błędów występujących zaraz po premierze, kiedy to lewy Joy-Con Nintendo Switch nieprawidłowo łączy się z konsolą.

 

Rozwiązanie: Zapewne jest to wada fabryczna, którą natychmiast należy zgłosić producentowi. Wynika ona z zakłóceń radiowych. Modele wracające z naprawy zostają z reguły uzupełnione o  kawałek pianki z dodatkiem miedzi i niklu, co rozwiązuje brak komunikacji ze Switchem. Można taką naprawę wykonać w domu, jednak zalecamy pomoc ze strony specjalistów.

 

 

Czarny ekran lub brak obrazu na TV

 

Problem: Po podłączeniu konsoli do stacji dokującej ekran się nie włącza lub też na ekranie TV nie ma obrazu.

 

Rozwiązanie: Kłopot ten może wynikać z błędu okablowania. Należy sprawdzić, czy kabel HDMI jest prawidłowo podłączony. Dobrze jest wyjąć i ponownie podłączyć oba jego końce. Problem może wynikać po prostu z braku styku.

 

 

Nieprawidłowo włożone Joy-Cony do strapsów

 

Problem: Wynika on z błędnego doboru Joy-Cona do konkretnej strony Switcha. Może powodować zablokowanie elementu lub jego uszkodzenie.

 

Rozwiązanie: Za każdym razem należy sprawdzać oznaczenie na Joy-Conie i strapsie. Posiadają one system + i + oraz – i -. Należy łączyć je właśnie w parach o takich samych oznaczeniach. Jeśli po nieprawidłowym włożeniu, Joy-Con ulegnie zablokowaniu, sugerowane jest skorzystanie z czegoś śliskiego – oleju, wazeliny, co nada konstrukcji odpowiedniego poślizgu. Należy unikać dużego nacisku siłowego. Ważne: strapsy posiadają dodatkowe zabezpieczenie przy sznurku, które należy pociągnąć.

 

 

Nieprawidłowe ładowanie z powerbanka

 

Problem: Niektórzy użytkownicy narzekają na to, że po podłączeniu do konsoli powerbanka, ten w ogóle nie ładuje Switcha lub też proces ten przebiega niezwykle wolno.

 

Rozwiązanie: Wynikać to może najczęściej z błędnego doboru powerbanka do Nintendo Switch. Urządzenie to zaopatrzone zostało w port USB typu C. Wszelkie starsze wersje mogą być niekompatybilne, co wpływa na błąd w ładowaniu lub ograniczony przepływ prądu. Polecamy sprawdzić nasz artykuł o tym, jaki powerbank dobrać do Nintendo Switch.

 

 

Brak połączenia Wi-Fi

 

Problem: Kolejnym napotkanym kłopotem jest brak połączenia internetowego.

 

Rozwiązanie: Wynikać to może po raz kolejny z błędu systemowego. Jak w kilku wymienionych wcześniej sprawach, także i tutaj należy wykonać Nintendo Switch reset. Być może konieczne będzie ponowne przyporządkowanie sieci, wpisanie ewentualnego hasła.

 

 

Brak miejsca na konsoli

 

Problem: Próbujemy zainstalować nową grę lub dodatki i niestety nie mamy miejsca na dysku.

 

Rozwiązanie: Nintendo postawiło jedynie na 32 GB pamięci wbudowanej. Już 2-3 gry są w stanie zapełnić całe miejsce. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zakup karty pamięci. O tym, jaka karta pamięci na Nintendo Switch będzie najlepsza, pisaliśmy w TYM artykule.

 

 

Słuchawki bezprzewodowe nie działają

 

Problem: Nintendo Switch nie chce połączyć się ze słuchawkami bezprzewodowymi.

 

Rozwiązanie: Choć konsola wspiera łączność Bluetooth, to jednak nie obsługuje słuchawek czy głośników bezprzewodowych. Konieczne jest zakupienie specjalnego adaptera USB, który umożliwi podłączenie słuchawek.

 

 

Dryfujące Joy-Cony

 

Problem: Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi ostatnio musieli zmierzyć się posiadacze Switcha były dryfujące Joy-Cony. Jest to usterka, która dotyczy analogów w Joy-Conach. Często bowiem dochodzi do zarejestrowania ruchu ze strony gracza, choć w żaden sposób nie rusza on analogami. Rejestrowanie fałszywego ruchu bywa problematyczne przy wielu produkcjach, dlatego nie dziwi w związku z tym oburzenie wielu użytkowników konsoli.

 

Rozwiązanie: Początkowo problem ten dotykał tylko niewielki odsetek graczy, jednak z biegiem czasu coraz więcej osób zaczęło narzekać na usterkę. Początkowo Nintendo bagatelizowało problem, wysyłało instrukcję, jak odpłatnie lub samodzielnie naprawić wadę. Jednak od pewnego czasu między innymi w wyniku kilku zbiorowych pozwów oferuje darmowy serwis za okazaniem dowodu zakupu. Można zatem podesłać produkt do Nintendo lub skorzystać z instrukcji dostępnej w sieci.

 

 


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *