RecenzjeRecenzja
RecenzjeArtykuł

Najlepszy RPG na Switchu? Xenoblade Chronicles 2

Lubując się w grach RPG, trzeba zwrócić uwagę na Xenoblade…

15 lutego 2018

Lubując się w grach RPG, trzeba zwrócić uwagę na Xenoblade Chronicles 2, która od 1 grudnia 2017 jest już w sklepach. Jest to ekskluzywny produkt o japońskich korzeniach wydany wyłącznie na konsolę Nintendo Switch. Twórcami są specjaliści z Monolith Soft, które również zajmowało się tworzeniem poprzednich części. Gra wyróżnia się wspaniałą fabułą, mechaniką walki oraz bardzo dobrze skomponowaną muzyką. Ta odsłona odcina się od jej poprzedniczek, gdyż osadzona jest w zupełnie innych realiach.

Fabuła porywa już od pierwszych chwil.

Świat został zatopiony, a ci, którym udało się ocalić, zbudowali swoje domy na grzbietach tytanów. W centrum wszystkiego wyrasta World Tree, drzewo, gdzie znajduje się raj. Niestety sprowadzeni na świat tytani powoli wymierają. Nic nie wskazuje na to, by Architekt znów przyszedł z pomocą ludności. Wszystkim grozi niechybna śmierć w głębinach, chyba że ktoś odnajdzie drogę do Elysium (raju), z którego niegdyś wszyscy zostali wygnani.

W takich okolicznościach poznajemy głównego bohatera. Jest nim Rex, który wychowany w otoczeniu niemal zupełnego zniszczenia, uprawia całkiem dochodowy zawód. Jest on nurkiem w otaczającym świat Morzu Chmur. Jego codzienne zadania to zanurzanie się w głębinach nieskończonego oceanu i odzysk tego, co zostało w nim pochowane. W jednej z placówek umieszczonych na grzbietach tytanów otrzymuje niecodzienne zlecenie, które ma z niego zrobić bogacza. Oferowana mu suma złota jest ogromna i Rax bez wahania podejmuje się ryzyka. Niedowiedziawszy się szczegółów wraz z najemną grupą wyrusza w nieznane. On i inni nurkowie wydobywają na powierzchnie pokaźnych rozmiarów okręt. Wewnątrz znajdują kobietę (Pyra) i miecz. Rex ginie z rąk jednego z towarzyszy, ale znaleziona kobieta okazuje się być Blade i przywraca go do życia w zamian za bezpieczne sprowadzenie do Elysium. Bohater wyrusza w długą i niebezpieczną podróż, której powodzenie zaważy na losach ludności Alrest.

Driverzy i Blades

Rex po odrodzeniu staje się Driverem i zostaje uzbrojony w potężny miecz. Łączy ich prawdziwa więź. Ale kim oni tak naprawdę są? Drivers to herosi o wielkich zdolnościach bojowych. Blade to urodzeni w Elysium wojownicy o ogromnych umiejętnościach. Naprawdę potrafią namieszać na polu bitwy, często zmieniając jej losy na korzyść gracza. Aby ich wezwać, wykorzystuje się kryształy zwane „Core Crystals”. Pyra nie jest jedynym Blade, którego można wykorzystać w walce. Wraz z postępem da się znaleźć ich jeszcze więcej.

Naprawdę wiele do odkrycia.

Główna kampania w Xenoblade Chronicles 2 to minimum 70 godzin gry. Dodatkowo gracz otrzymuje wiele zadań pobocznych. Rozgrywka dostępna jest tylko w trybie Single Player i cechuje się sporą dawką eksploracji, rozmów z NPC oraz potyczek. Odkrywanie świata sprawia dużą frajdę, gdyż otoczka graficzna i krajobrazy prezentują się dobrze. Niestety dalszy plan jest często rozmyty. Terenu do odkrycia jest sporo, a różnorodność otoczenia nie nudzi częstymi, tymi samymi elementami. Mimo iż cały świat to wodne pustkowie, to na grzbietach tytanów potrafią zmieścić się
wielkie krainy.

Mechanika bitwy

Wyruszając wraz z Rexem i jego kompanią w podróż, trzeba być przygotowanym na najgorsze. W Xenoblade Chronicles 2 podczas potyczek rodem z gier MMO gracz kontroluje jedną postać. Ma wybór i nie musi walczyć przy użyciu głównego bohatera. Jego towarzysze poruszają się automatycznie, wspierając go w walce i często przyjmując najgroźniejsze uderzenia. Atak na przeciwniku można przeprowadzić na wiele sposobów. Inne obrażenia zadadzą ciosy z przodu, z boku i w plecy oponenta. Dostępne są także umiejętności specjalne i wspierające Driverów jednostki. Wezwanie Blade może rozstrzygnąć losy bitki.

Klasyczne RPG

Gra, tak jak w innych produkcjach RPG opiera się w dużej mierze na zbieractwie. Przedmiotów i broni jest sporo. Można je sprzedać u kupców w miastach i wsiach, a cena jest uzależniona od tego, czy wykonało się misje dla danej lokacji. Może więc być wyższa lub niższa, ale i proponowanych przedmiotów jest więcej, jeśli wyrobiło się już renomę. Wiele z nich jest bardziej przydatnych, dając postaciom bonusy do statystyk.

Wiele postaci, które da się lubić.

Stworzone w konwencji anime postacie są bardzo zróżnicowane. Każda jest prawdziwym indywiduum o innych cechach charakteru. Ich wypowiedzi często bawią i zapadają w pamięć. Da się je lubić, ale znajdzie się też kilka denerwujących. Xenoblade Chronicles 2 dostępna jest w angielskiej wersji językowej. Zawartość urozmaicona jest wieloma, dubbingowanymi fabularnym filmikami. Dubbing wykonany został przez brytyjskich aktorów.

Podsumowanie:

To jedna z najbardziej udanych propozycji poprzedniego roku. Fabuła i grywalność jest na najwyższym poziomie. Muzyka doskonała. Jest to otwarty świat, który chce się odkrywać. Mechanika walki gwarantuje wiele niezapomnianych starć. Utyka nieco szata graficzna, przez co niektórzy gracze mogą czuć zawód. Xenoblade Chronicles 2 to minimum 70 godzin przedniej zabawy z konsolą Nintendo Switch.


Podsumowanie

Zalety

  • + duży otwarty świat i więcej niż 70 godzin gry
  • + charakterystyczne i zróżnicowane postacie
  • + duża różnorodność otoczenia
  • + gra bardzo udana fabularnie
  • + przyjemny dubbing brytyjskich aktorów

Wady

  • - misje poboczne czasem są konieczne do wykonania
  • - spadek rozdzielczości przy niektórych scenach, nawet do 480p
Wyświetleń: 4859

Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *