PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Nintendo Switch czy PS4, co wybrać?

Jak to zwykle bywa, miłośnicy konsol, urządzeń elektronicznych toczą wojnę…

5 października 2018

Jak to zwykle bywa, miłośnicy konsol, urządzeń elektronicznych toczą wojnę miedzy sobą o to, kogo model jest lepszy. Z pewnością wraz z pojawieniem się na rynku konsoli Nintendo Switch nie sposób uniknąć jej porównania, konfrontacji z innymi gigantami rynkowymi. Postanowiliśmy na początek przyjrzeć się pojedynkowi Nintendo Switch vs PS4.

 

Podstawowe informacje

 

Mimo wszystko przed pierwszymi porównaniami musimy zdać sobie sprawę, że między premierą PlayStation 4 a Nintendo Switch minęło 3,5 roku, co ma całkiem spore znaczenie dla niektórych funkcji. Pierwsze PS4 pojawiły się na rynku w listopadzie 2013 roku, a Switch dopiero w marcu 2017. Warto przy okazji sprawdzić, jak wyglądała sprzedaż w pierwszym roku obecności obu konsol na rynku. Według oficjalnych informacji Switch sprzedał się przez pierwszy rok w ilości 14,8 mln egzemplarzy, natomiast PlayStation 4 osiągnęło wynik 13,5 mln.

 

Oczywiście trzeba sobie zdać sprawę z zupełnie innego przeznaczenia obu konsol. PS 4 to po prostu kolejna generacja konsol telewizyjnych, które ukazują się na rynku od lat 90. Tymczasem konsola Nintendo Switch jest czymś zupełnie innym. Jej zadaniem miało być wskrzeszenie umierającego już rynku konsol mobilnych jak i również poprawa wizerunku Nintendo, którego to wcześniejsze produkty okazały się umiarkowanym sukcesem. Switch stała się innowacyjną konsolą mobilną, którą możemy wykorzystywać w trybie mobilnym, stacjonarnym TV jak i stołowym. Dzięki temu uzyskuje się bardziej uniwersalne urządzenie.

 

Dla kogo konsola?

 

Z pewnością istotne w tym zestawieniu będzie przyjrzenie się indywidualnym potrzebom graczy. PlayStation 4 zwłaszcza w wersji Pro to urządzenie o niezwykłych możliwościach graficznych. Jeśli dokonamy porównania wszystkich konsol obecnych na rynku, to pod względem grafiki jest ono nie tylko o wiele lepsze od Switcha, lecz również Xboxa. Możemy liczyć na wyjątkową jakość gier, którą przede wszystkim można zobaczyć na telewizorach 4K. Ponadto PS jest bardziej polecany osobom, które do tej pory miały w domu poprzednie generacje, gdyż oferuje nam zbliżoną funkcjonalność jak PS3, lecz oczywiście z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

 

Z kolei Nintendo Switch jest urządzeniem, które powstało z myślą o zapewnieniu identycznej jakości rozgrywki mobilnej jak i w trybie stacjonarnym. Z racji ograniczeń technologicznych niemożliwym było upchnięcie w małym urządzeniu komponentów odpowiadających za grafikę 4K. Niemniej jednak Switch i tak zaskakuje pod względem jakości obrazu. Po podłączeniu urządzenia do telewizora za pomocą stacji dokującej i standardu HDMI, możliwy jest odbiór obrazu w jakości 1080p/60fps lub 2160p/30fps. Co prawda nie jest to pożądane 4K, jednak i tak otrzymujemy bardzo wiele. Switch bardziej przyda się osobom lubiącym zabierać ze sobą konsolę z domu, jak i tym, które cenią sobie po prostu uniwersalność.

 

Rozgrywka

 

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku Nintendo Switch możemy skorzystać z trzech trybów. Pierwszym z nich jest tryb mobilny, gdzie konsola pozwala nam na grę w praktycznie każdym miejscu w domu jak i na zewnątrz – jest to podstawowy i najbardziej pożądany tryb. Drugim jest stołowy, gdzie za pośrednictwem specjalnej podpórki można ustawić konsolę na biurku czy stole i grać na niej za pomocą kontrolera. Trzecim z kolei jest tryb TV, kiedy to Switch wsuwany jest do stacji dokującej i może pracować wraz z telewizorem. Oczywiście w przypadku PlayStation dostępny jest tylko tryb TV, jednak taka jest specyfika tej konsoli.

 

Dodatki

 

Z pewnością pod względem dodatków do konsoli, na tym polu Sony znacząco przewyższa Nintendo. Użytkownicy PS4 mogą liczyć na dedykowane kamery, słuchawki bezprzewodowe, mikrofony, profesjonalne kierownice, piloty, nie wspominając o rewolucyjnym systemie VR. Jest to po prostu kontynuacja drogi obranej przez Sony już od czasów PlayStation 2. Nintendo dla swych graczy także przygotowało kilka dodatków i akcesoriów, którymi są specjalne wersje padów, pokrowce i etui na konsolę. Najmłodszych z pewnością zainteresuje Nintendo Switch labo, czyli zestaw kartonowych dodatków, które mogą zamienić konsolę w motocykl, pianino, wędkę.

 

Gry i abonament

 

Zarówno Sony i Nintendo obrały podobną drogę w przypadku dystrybucji gier. Można w ich ofercie spotkać gry dostępne także u konkurencji, na pecety, jak i również tytuły dedykowane tylko tej jednej platformie. W przypadku Sony są to takie produkcje jak Gran Turismo Sport, Crash Bandicoot, Hellblade, Wipeout, Tekken. Z kolei tylko na Nintendo zagramy w Donkey Kong Country: Tropical Freeze, Xenoblade Chronicles 2, The Legend of Zelda: Breath of the Wild czy Super Mario Odyssey.

 

W przypadku Nintendo gry na Nintendo Switch dostępne są na kartridżach oraz w wersji cyfrowej. U Sony możemy postawić na nośniki Blu-Ray lub również wersje cyfrowe. Z racji specyfiki oraz stażu rynkowego znacznie więcej produkcji znajdziemy na PlayStation 4, choć i Nintendo stara się wydawać coraz więcej nowych tytułów.

 

W obu przypadkach mamy do czynienia z abonamentami online. Od lat właściciele konsol Sony mogą korzystać z Sony PlayStation Plus, natomiast obecnie wprowadzany jest abonament Nintendo Switch online. Oba dają dostęp do wielu niedostępnych zazwyczaj funkcji, darmowych gier, zniżek. Jeśli porównamy cenę obu abonamentów, to o wiele lepiej prezentuje się Nintendo, które proponuje 20 USD za rok członkostwa, gdzie u Sony jest to 60 USD, czyli trzy razy więcej.

 

Która lepsza?

 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Nintendo Switch czy PS4? Obie konsole mają swoje plusy i minusy, a przy tym zupełnie inne zastosowanie. PlayStation zagwarantuje nam znacznie więcej gier, o wiele lepszą grafikę, jednak z drugiej strony tylko na Switchu zagramy mobilnie, mając przy tym także opcję gry na TV. Wybór konkretnego urządzenia zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji gracza.

 

 

 


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *