Hero NewsRecenzja
Hero NewsArtykuł

Pokémon Scarlet & Violet zabiorą nas do regionu Paldea. Nowe Pokémony, mechaniki i fragmenty rozgrywki

Na nowe wieści o Pokémon Scarlet & Pokémon Violet przyszło…

3 sierpnia 2022

Na nowe wieści o Pokémon Scarlet & Pokémon Violet przyszło nam czekać ponad dwa miesiące. Podczas dzisiejszego Pokémon Presents poznaliśmy garść informacji o dziewiątej generacji gier. Jakie zmiany czekają słynny cykl gier Nintendo?

 

Nowe Pokémony

 

Zacznijmy od mięska: zwiastun zaprezentował nam dwa zupełnie nowe Pokémony i jedną regionalną formę. Są to:

  • Cetitan, Pokémon typu Ice,
  • Fidough, Pokémon typu Fairy,
  • Paldean Wooper, Pokémon typu Poison/Ground.

 

 

Region Paldea: eksploracja, fabuła, bohaterowie

 

Pokémon Scarlet & Pokémon Violet zabiorą nas do malowniczego regionu Paldea. Poza zupełnie nowymi stworkami (dotychczas zaprezentowano tylko 11 z nich) złapiemy również mieszkańców krain znanych z poprzednich gier. Na eksplorację czekają zielone lasy i polany, gorące pustynie, ośnieżone szczyty, jaskinie i wodne zbiorniki – standard w serii.

 

 

Nowością jest natomiast sposób przemierzania wspomnianych terenów. Zależnie od wersji, w którą zagramy, dosiądziemy legendarnego Pokémona Koraidona (Pokémon Scarlet) lub Miraidona (Pokémon Violet). Stwory te są w stanie zmieniać swą formę, co umożliwi nam jazdę, pływanie, wspinaczkę i latanie na ich grzbietach.

 

 

Pokémon Scarlet & Pokémon Violet to pierwsze w serii gry z otwartym światem. Oznacza to, że samodzielnie wybierzemy kolejne cele swojej podróży. Główny wątek fabularny skupia się na tzw. The Treasure Hunt – dyrektor szkoły, do której uczęszcza główny bohater, zleci nam badanie regionu Paldea i poszukiwanie tytułowych skarbów. Klasycznie dla cyklu będziemy mogli również walczyć o tytuł czempiona, walcząc w ośmiu salach o specjalne odznaki, po raz pierwszy będziemy mogli jednak zdobywać je w dowolnej kolejności. Jednym z liderów sal jest Grusha, który specjalizuje się w trenowaniu lodowych Pokémonów. Twórcy obiecują wolną rękę w wykonywaniu zadań fabularnych, zatem zapowiada się na to, że każdy gracz odbędzie nieco inną podróż po regionie Paldea.

 

 

W wykonywaniu zleconych nam zadań pomoże nam cały szereg postaci. Wymienić należy chociażby parę profesorów: Professor Sada wystąpi jedynie w Pokémon Scarlet, a Professor Turo w Pokémon Violet. Oboje skupiają się na badaniu legend regionu Paldea. Dyrektorem pokémonowej akademii jest natomiast Clavell, w której spotkamy także Jacqa – nauczyciela biologii. Nie istnieje także gra Pokémon, w której na drodze nie staną nam rywale. W dziewiątej generacji zmierzymy się m.in. z Nemoną, Arvenem i Penny. Twórcy zapewniają, że podczas przygody spotkamy znacznie więcej interesujących bohaterów. 

 

 

Nowa mechanika – Terastal phenomenon

 

Dziewiąta generacja Pokémonów to także pora na zupełnie nową mechanikę. Tym razem zbadamy Terastal phenomenon. Jest to moc, która pozwoli nam sterastalizować naszego stworka podczas bitwy, co wzmocni siłę ruchów określonego typu, a w niektórych przypadkach – ponoć rzadkich – całkowicie zmieni typ Pokémona podlegającego przemianie (jako przykład zaprezentowano Pikachu, który staje się stworkiem typu Flying). W trakcie bitwy obecność zjawiska sygnalizuje kryształowa postać walczącego oraz specjalna dekoracja, która odzwierciedla wzmacniany typ (bukiet kwiatów dla typu Grass, fontanna dla typu Water, świecznik dla typu Fire).

 

 

Do gry powrócą także znane z Sword & Shield Raid Battles, czyli rajdy, w których udział wziąć może czwórka trenerów. Zmierzymy się specjalnymi Pokémonami, które mają szansę posiadać rzadki Tera typ – czyli ten, który zostanie wzmocniony po użyciu funkcji Terastallize. Pokonując przeciwnika, otrzymamy szansę na złapanie go. Uczestnicy bitwy będą mogli wydawać stworkom polecenia niezależnie od siebie – czyżby miały się one odbywać w czasie rzeczywistym? Na ten moment szczegółów nie doprecyzowano.

 

 

Oprócz udziału we wspólnych rajdach, możemy zaprosić do swojego świata maksymalnie trzy osoby w trybie kooperacji. Wspólnie złapiemy nowe Pokémony, cykniemy sobie selfie, wymienimy się stworkami, zawalczymy między sobą i zwiedzimy region Paldea – twórcy sugerują zorganizowanie wewnętrznych wyścigów po krainie. Czas pokaże, czy była to jedynie sugestia, czy zaimplementowana mechanika.

 

 

Pokémon Scarlet & Pokémon Violet – kiedy zagramy?

 

W Pokémon Scarlet & Pokémon Violet zagramy już 18 listopada – wyłącznie na konsoli Nintendo Switch. Do premiery pozostały zatem jedynie trzy miesiące, a o grach wciąż wiemy dość niewiele. Co sądzicie o dzisiejszej prezentacji? Jak nastawiacie się na nowe przygody w świecie Pokémonów? Obejrzyjcie poniższy zwiastun i dajcie znać w komentarzach!

 


Redaktor

Kosma Staszewski

„Złapałem je wszystkie” więcej razy, niż wypadałoby się przyznać. Z produktami Nintendo utrzymuję niezdrową relację od wielu lat, lecz na szczęście uczucia wydają się być odwzajemnione. Na stronie możecie przede wszystkim przeczytać moje recenzje gier, choć wieloma czynnościami – jak chociażby korektą tekstów – zajmuję się zakulisowo. Nic nie przebije dla mnie dobrej kawy flat white.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *