RecenzjeRecenzja
RecenzjeArtykuł

Mroczny, otwarty świat w Hollow Knight

Nikogo nie dziwi uwaga graczy, zwracana w kierunku niezależnych studiów….

2 sierpnia 2018

Nikogo nie dziwi uwaga graczy, zwracana w kierunku niezależnych studiów. Małe możliwości finansowe wymagają od twórców skierowania sił na inne aspekty, wyróżniające ich na tle konkurencji. Hollow Knight to bardzo wymagająca gra platformowa, która powstała właśnie w takich warunkach. Pozycja stwarza mieszane odczucia, ale po ciężkim ,,zapoznaniu”, sprawia niebywałą radość z rozgrywki.

 

Świat Hollow Knight

Historia ma miejsce w podziemiach miasteczka Dirtmouth. To miejsce magiczne, w którym niegdyś rozwijała się starożytna kraina. Obecnie zaś przestrzeń eksplorowana przez śmiałków, kuszonych sławą oraz zyskiem. Niestety większość z nich ginie w tajemniczych okolicznościach, co frasuje okoliczną ludność.

Główny bohater czyli Hollow Knight schodzi do podziemi w dwóch celach. Chodzi mu o rozwikłanie zagadki zaginięć, ale także niewątpliwą chęć uzyskania wszystkiego tego, czego pragnęli poprzedni śmiałkowie. To bardzo intrygujący wstęp, który zachęca do dalszej eksploracji. Ostatnie ze słów nie zostało z kolei użyte przez przypadek.

 

 

Na czym polega rozgrywka?

 

Trzeba przyznać, że Hollow Knight to z pozoru typowa gra platformowa. Przechodzimy kolejne etapy, walczymy z wrogami oraz rozwiązujemy zagadki. Gracz szybko zrozumie jednak, że to proste tylko w teorii. Świat został zaprojektowany tak, że w produkcji łatwe jest tylko jedno – umieranie oraz powtarzanie poziomów.

 

Gra posiada otwarty świat oraz pełną swobodę wyborów. Chociaż nie możemy zrozumieć tego źle, dostanie się do większości lokacji wymaga od nas po prostu wykonania określonych czynności. W Hollow Knight znajdziemy mapy, kompasy, specjalne przedmioty oraz cały szereg ułatwień. Bez nich poruszanie się po labiryntach przypomina błądzenie. Gracza zadziwi niejednokrotnie konieczność walki z bossem, która właściwie na nic się mu nie przyda…Ponieważ nie posiada klucza do dalszej lokalizacji.

 

Frustrujący początek

 

Taka konwencja sprawia, że początki w Hollow Knight są bardzo ciężkie. Jesteśmy rzuceni na głęboką wodę i właściwie przez pierwsze godziny uczymy się samych mechanizmów. Główna postać zbiera przedmioty, punkty doświadczenia za walkę z wrogami oraz rozwiązuje zagadki. Na swojej drodze spotyka nie tylko śmiertelnych wrogów, ale również neutralnych towarzyszy podróży. Ważny jest na przykład handel oraz wykupienie mapy na samym początku. Inaczej możemy błądzić w nieskończoność po jednej lokalizacji.

 

Poruszanie się to efekt pracy nóg głównego bohatera albo też lotu na wymyślnym insekcie. W walce posługujemy się magią oraz bronią białą. Na szczególną uwagę zasługują główne ,,czarne charaktery”. Studio stworzyło trzydzieści postaci, a każdy boss posiada inne słabe oraz mocne strony. Pokonanie niektórych to błahostka, innych niemal niemożliwość. Jakby tego było, za każdym rogiem czyhają na nas pułapki. Jeżeli nie będziemy ostrożni, szybko zakończymy przygodę i zaczniemy ją od nowa, w dalekim punkcie kontrolnym.

 

 

Grafika

 

Ciężko zarzucić coś samej konwencji, w jakiej utrzymano grafikę Hollow Knight. To ręcznie rysowana, mroczna mieszanka, znana z filmów animowanych. Niestety, ale świat jest bardzo bogaty, a przy tym mało zróżnicowany. Gracz ma problemy z orientacją i bez tego, a czasami wydaje się nam, że wylądowaliśmy w tym samym miejscu. To spora niedogodność, na którą zwracają uwagę użytkownicy Nintendo Switch.

 

Gra działa płynnie oraz nie stwarza problemów z dynamiką. Jest estetyczna oraz zwyczajnie ładna, ale brakuje tu jakiś fajerwerków. Ciemna kolorystyka także nie przypadnie do gustu każdemu. W tym aspekcie niestety widać, że za tytuł odpowiada studio niezależne.

 

Podsumowanie

 

Pierwsze chwile z Hollow Knight nie rozpieszczają gracza. Jest rzucony na głęboką wodę i musi się odnaleźć w mrocznym, otwartym świecie. Chociaż nie ogranicza nas kolejność działań, jesteśmy czasami zmuszeni do powrotów. Żmudne szukanie klucza albo brakującej mapy potrafi denerwować, a mniej cierpliwe osoby odsunie od tego tytułu.

 

Jeżeli już zdobędziemy potrzebny ekwipunek, eksplorowanie Hollow Knight stanie się przyjemnością. Gra ma do zaoferowania bardzo wiele, a imponująco przedstawia się chociażby liczba bossów w grze. Na każdego z nich musimy znaleźć specjalny sposób, podobnie jak na dotarcie do niektórych lokacji. Hollow Knight jest wymagający oraz stwarza okazję do przeżycia długiej przygody. O ile wcześniej nie wyłączymy konsoli ze zwyczajnej frustracji.

 

Można zarzucić wiele grafice dzieła w kwestii samego zróżnicowania. Często mówimy o tym, że każdy poziom gry platformowej jest tak bardzo inny. Hollow Knight stwarza wrażenie poruszania się po niemal jednakowych miejscach. Może to także zamierzony efekt twórców? W końcu bohater znajduje się w podziemiach. Tak utrzymana historia stwarza małe pole do manewru, a wykonanie ręcznie rysowanej grafiki w takim zakresie było i tak sporą uciążliwością.

 

 

HOLLOW KNIGHT RECENZJA

 

 


Podsumowanie

Zalety

  • + niebanalna gra platformowa, pozwalająca na długie godziny zabawy,
  • + ogromna ilość bossów oraz lokacji do eksploracji,
  • + konieczność intensywnego myślenia podczas rozgrywki,
  • + otwarty świat połączony, który nie narzuca nam określonej ścieżki fabularnej.

Wady

  • - początki z grą bywają ciężkie (tzw. próg wejścia),
  • - grafika jest mało zróżnicowana i potrafi wprowadzić w błąd,
  • - dla niektórych dochodzenie do kolejnych pomieszczeń (zdobywanie kluczy, zakup mapy) będzie po prostu żmudne oraz mało ciekawe,
  • - punkty kontrolne są od siebie za daleko.

8.5

Wyświetleń: 8224

Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *