Złote Joy-Cony 2022 – Wyniki!

W końcu nadszedł ten moment – możemy podzielić się wynikami…

15 stycznia 2023

W końcu nadszedł ten moment – możemy podzielić się wynikami plebiscytu, w którym pod koniec 2022 nasi Czytelnicy wybierali gry roku. W konkursie wzieło udział prawie 200 osób, a redakcja nintendoswitch.pl rozdała wśród wylosowanych osób atrakcyjne nagrody. Poniżej znajdziecie zwycięzkie gry, jak i wyniki głosowania w różnych kategoriach. Niektóre z nich szły łeb w łeb, ale w niektórych jeden z tytułów absolutnie zmiażdżył konkurencję. Dziękujemy za udział w zabawie! Dajcie znać w komentarzach, czy takich wyników się spodziewaliście…

 

GOTY (Gra Roku 2022) – Pokémon Legends: Arceus

 

Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Walka o Złotego Joy-Cona 2022 w kategorii Gra Roku była wyjątkowo zaciekła. Spośród czwórki nominowanych tytułów prawdziwą walkę o statuetkę stoczyły jedynie dwa. Z liczbą 62 ze 170 głosów miano Gry Roku 2022 otrzymuje… Pokémon Legends: Arceus!

Zwycięzcy gorąco gratulujemy. Game Freak po raz pierwszy od lat postawił wszystko na jedną kartę i pokusił się o ryzyko, czego efektem jest znakomita przygoda w regionie Hisui i prawdziwa ewolucja formuły serii. Pokémon Legends: Arceus było gorącym tematem w redakcji, a wysoka nota na końcu naszej recenzji sugeruje, że tytuł Gry Roku 2022 jest jak najbardziej zasłużony!

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/ewolucja-na-miare-pokemonow-recenzja-pokemon-legends-arceus/

 

Najlepsza gra indie – Cult of the Lamb

 

Cult of the Lamb to chyba mój ulubiony indyk tego roku, więc bardzo cieszę się, że to on zwyciężył. Jest to dla mnie ostateczny dowód na to, że liczy się styl – o ile rozgrywka w tym demonicznym roguelike’u nie jest szczególnie odkrywcza, to fakt, że mamy możliwość założenia złowieszczego kultu dla słodkich zwierzaków skradł moje serce. Gra w sprytny sposób zapożycza elementy dobrze znanych serii (choćby The Legend of Zelda), dodając od siebie sporo własnego charakteru. No bo jaka inne gra pozwala poświęcić na ołtarzu uśmiechniętego, słodkiego króliczka, żeby zwiększyć lojalność innych członków kultu?! I choć gra jest relatywnie krótka, każda spędzona z nią godzina przynosi więcej frajdy niż niejeden tytuł AAA.

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/kultowy-roguelike-recenzja-cult-of-the-lamb/

 

 

Najlepsza gra zręcznościowa – Kirby and the Forgotten Land

 

Kirby kojarzony jest głównie ze zręcznościówkami 2 i 2,5D – fani z utęsknieniem czekali na godną grę z różowym kluskiem osadzoną w pełnych trzech wymiarach. Takie też jest Kirby and the Forgotten Land, w którym Nintendo oraz HAL Laboratory udostępnili rozgrywkę na modłę Super Mario 3D World. Produkcja podbiła serca gracza uroczą oprawą audiowizualną oraz przystępnością, stając się tytułem dla każdego! W plebiscycie Kirby musiał zmierzyć się z ostrą konkurencją, lecz to różowa maskotka japońskiego koncernu skradła wasze serca, tym samym zdobywając tytuł najlepszej gry zręcznościowej 2022.

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/zjesz-to-ze-smakiem-recenzja-kirby-and-the-forgotten-land/

 

Najlepsza gra action-adventure & Najlepszy powrót po latach – Bayonetta 3

 

Jako najlepsza gra action-adventure bez problemu wygrywa Bayonetta 3! PlatinumGames jak zwykle pokazało wysoką klasę pod względem jakości, ale również zabawy. W tym zestawieniu nikt nie prześcignął ulubionej wiedźmy, dzięki czemu dostaje ona Złotego Joy-Cona od społeczności NintendoSwitch.pl. Wysokie tempo akcji w połączeniu z różnorodnymi mechanikami likwidacji przeciwników oraz niesamowitego poczucia humoru sprawiają, że tytuł ten zdecydowanie zapamiętamy bardzo pozytywnie. Na takie gry czekamy i życzymy japońskiemu studiu wielu podobnych (i jeszcze lepszych) produkcji w przyszłości!

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/wiedzma-w-koncu-powrocila-recenzja-bayonetta-3/

 

Najlepsza gra RPG – Xenoblade Chronicles 3

 

Xenoblade Chronicles już od pierwszej części podbiło serca fanów, natomiast najnowsza odsłona z ubiegłego roku podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej. Kiedy wydawało się, że w „dwójce” mamy piękny i otwarty świat, który wyciska ze Switcha ostatnie soki, okazało się, że Monolith Soft nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Zeszłoroczne dzieło Japończyków nie tylko wygląda zauważalnie lepiej, ale zyskało też poprawioną mechanikę rozgrywki, inny system walki, dużą liczbę przerywników filmowych, które ogląda się z zapartym tchem, jak również całkowicie nową fabułę, jedynie w minimalnym stopniu nawiązującą do poprzedników.

Xenoblade Chronicles 3 nie okazał się niestety ideałem, ponieważ ogromny i piękny świat okazał się być pozbawiony życia i mało zróżnicowany. Pewne niedoskonałości techniczne pokazały również, że to najwyższy czas na zapowiedź pełnoprawnego następcy Nintendo Switch.

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/zjednoczenie-w-walce-ze-wspolnym-wrogiem-recenzja-xenoblade-chronicles-3/

 

Najlepsza gra rodzinna/kooperacyjna – It Takes Two

 

Ubiegły rok przyniósł wiele dobrych gier do ogrywania z rodziną lub przyjaciółmi. Wasze serca podbiło wielokrotnie nagradzane It Takes Two, które święciło już triumfy na innych konsolach, a teraz mogło błysnąć na Nintendo Switch. W naszym plebiscycie omawiany tytuł zdobył niemalże połowę głosów, co nie dziwi, gdyż gra wydana przez Electronic Arts zachwyca wieloma elementami. W produkcji zetkniemy się z piękną fabułą o małżeństwie dążącym do porozumienia, a całość okraszona została bajkową oprawą audiowizualną. It Takes Two polega na współpracy – nie zagramy samotnie, konieczna jest obecność drugiej osoby, dzięki której odkryjemy meandry rozgrywki, rozgrzejemy szare komórki oraz przetestujemy zwinność palców. Pozycja obowiązkowa niemalże dla każdego, gdyż z szacunkiem prezentuje relacje międzyludzkie, w przystępny sposób wywołując wiele emocji u grających.

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/do-tanga-trzeba-dwojga-recenzja-it-takes-two/

 

 

Najlepsza darmowa gra – Pokémon UNITE

 

Co można dostać za darmo? Jedni powiedzą, że obicie twarzy, drudzy – Pokémon GO. A gdyby tak połączyć te dwie darmowe przyjemności? Tak narodził się Fight Club dla kieszonkowych potworków, czyli Pokémon UNITE. Hybryda popularnego gatunku MOBA i pokémonowego fenomenu zaowocowała aż 70 milionami pobrań na Nintendo Switch oraz urządzenia mobilne. Za sprawą prostej – przynajmniej z wierzchu – rozgrywki oraz dobrze znanych postaci gra zaskarbiła uwagę amatorów oraz tych, co na LOL-u zjedli niejedne zęby. Mimo 1,5 roku obecności na rynku, gra regularnie rozwijana jest w kolejnych aktualizacjach. Nowe tryby rozgrywki, mapy oraz ponad 45 grywalnych stworków świadczą o tym, że twórcy nie próżnują. Napisałem ponad 45, ale tylko część z nich oddano graczom w ramach darmowej zabawy. Za resztę, cóż… trzeba będzie sypnąć groszem. Postaci, przedmioty oraz elementy kosmetyczne – wszystko w tej grze ma swoją cenę. Myśleliście, że zwycięstwo przyjdzie wam za darmo?

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/league-of-pokemon-recenzja-pokemon-unite/

 

Najlepsza gra strategiczna/taktyczna & Najlepsza grafika – Mario + Rabbids Sparks of Hope

 

Muszę przyznać, że zwycięzca w kategorii Najlepsza gra strategiczna/taktyczna jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Nie tylko dlatego, że zmiażdżył konkurencję. Zdobył aż 55% głosów, czyli więcej niż jakikolwiek inny tytuł w jakiejkolwiek kategorii. Ten rok był po prostu dla fanów „taktyków” wypełniony naprawdę smakowitymi kąskami, więc spodziewałem się bardziej wyrównanej konkurencji. Nie zmienia to faktu, że Sparks of Hope wygrało zasłużenie. Sequel wziął wszystko, co było dobre w niezwykle udanej części pierwszej i podkręcił to jeszcze mocniej. Bardziej otwarty świat pełen zadań pobocznych, znajdziek i „random encounterów” tchnął nowe życie w świat Kórlików. Podrasowany został też system walki, który wcześniej był, powiedzmy, mocno zainspirowany serią XCOM. Wisienką na torcie jest urokliwa oprawa audiowizualna, która wpadła w oko tak wielu osób, że zgarnęła Złotego Joy-Cona w kategorii Najlepsza grafika. Sparks of Hope nie boi się wprowadzać zmian w sprawdzonej formule i jest dzięki temu grą jeszcze lepszą niż jej poprzedniczka. Oby więcej takich sequeli!

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/mario-i-korliki-ponownie-ratuja-swiat-recenzja-mario-rabbids-sparks-of-hope/

 

Największe rozczarowanie – Pokémon Scarlet & Violet

 

Choć kandydaci w kategorii Największe rozczarowanie byli solidni, a przesunięcie daty premiery The Legends of Zelda: Tears of the Kingdom rozjuszyło wielu z nas, prowadzenie szybko przejął pewien tytuł. Statuetkę Dryfującego Joy-Cona 2022 w kategorii Największe rozczarowanie otrzymuje… Pokémon Scarlet & Violet!

O warsztacie Game Freak jak mało co świadczy fakt, że ich gry w jednym plebiscycie otrzymały zarówno tytuł Gry Roku, jak i Największego rozczarowania. W przypadku Scarlet & Violet stan techniczny produkcji jest zwyczajnie nie do przyjęcia, a kontrast mechanik rozgrywki względem Legends: Arceus – bardzo drastyczny. Najbardziej rozczarowuje jednak to, że przygoda w Paldei jest najciekawszą od lat, o czym wspominaliśmy w naszej recenzji. Prawdopodobnie nigdy nie doświadczymy tych gier w pełni ich potencjału, dlatego na statuetkę Dryfującego Joy-Cona 2022 w kategorii Największe rozczarowanie zwyczajnie zasłużyły.

Nasza recenzja: https://www.nintendoswitch.pl/swietna-zabawa-o-ile-masz-do-niej-cierpliwosc-recenzja-pokemon-scarlet-violet/

 


Redaktor

Zimny

Fan gier indie, strategii, RPG, Nintendo i wszystkiego co ma związek z retro gamingiem. Swego czasu współtworzyłem jedną z największych polskich stron o jRPG. Z wykształcenia jestem anglistą, a w “prawdziwym życiu” pracuję nad przeróżnymi projektami IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *