PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Najlepszy kontroler dla Nintendo Switch – aktualizacja październik 2020

Obecna od 2017 roku konsola Nintendo Switch to rewolucyjny produkt…

5 października 2018

Obecna od 2017 roku konsola Nintendo Switch to rewolucyjny produkt na rynku, dzięki któremu można cieszyć się zarówno rozgrywką mobilną jak i stacjonarną. W przypadku tej drugiej oczywiście graczom niezbędne są kontrolery, dzięki którym możliwa jest komfortowa i profesjonalna rozgrywka. W ofercie sklepów znajdziemy przynajmniej kilka modeli padów, na które można się zdecydować. Przedstawiamy możliwe wybory oraz najlepszy kontroler dla Nintendo Switch.

 

Joy-Cony

 

 

W zestawie z konsolą Nintendo Switch każdy użytkownik dostaje dwa Joy-Cony. To innowacyjne kontrolery, które mogą być wykorzystywane w każdym z trzech trybów rozgrywki: mobilnym, stołowym oraz TV. Wszechstronne Joy-Cony są w stanie zagwarantować nam kilka ciekawych funkcji. Przede wszystkim mogą być używane niezależnie w każdej dłoni, jak i również razem jako jeden kontroler po włożeniu do uchwytu Joy-Con. Można je bez trudu podłączyć do głównej konsoli i korzystać z nich w trybie przenośnym czy w rozgrywce dla dwóch graczy. Każdy Joy-Con zaopatrzony został w pełen zestaw przycisków, przez co może być używany jako osobny kontroler. Na ich wyposażeniu znajduje się przyspieszeniomierz, żyroskopowy czujnik ruchu, a także zaawansowane wibracje HD. Typowy Joy-Con Nintendo Switch sprzedawany jest w parach i stanowi najczęściej największy wydatek, jeśli chodzi o kontrolery do tej konsoli. Specjalny system parowania urządzeń sprawia, że jednocześnie do Switcha podłączonych może być nawet 8 takich kontrolerów.
 

 

Nintendo Switch Pro Controller

 

Niezwykle ceniony przez wielu graczy jest Nintendo Switch Pro Controller. To jeden z oficjalnych kontrolerów na konsolę, którego cena jest nieco niższa niż kompletu Joy-Conów. Przede wszystkim zaskakują jego całkiem małe wymiary: 6,5 x 15,7 x 15,4 cm, przez co pad ten pewnie leży w dłoni, pozwala na szybkie wykonywanie ruchów. Model ten posiada zestaw przycisków, które nawiązują do tych, które znamy z Xboksa. W ten oto sposób miłośnicy konsoli od Microsoftu o wiele lepiej odnajdą się z tym kontrolerem w dłoni. Obsługuje on bezprzewodowe połączenie Bluetooth do 10 metrów zasięgu. Może on działać zarówno po podłączeniu do telewizora, jak i w wersji mobilnej. Ogromną zaletą kontrolera jest fakt, iż można go sparować także z komputerem. Niejeden użytkownik z pewnością będzie cenił sobie pojemną baterię, albowiem akumulator ten wytrzymuje około 40 godzin grania.
 

 

 

Bezprzewodowe kontrolery PowerA

PowerA Wireless Controllers Switch

Dostępne na rynku bezprzewodowe kontrolery PowerA mogą być dla wielu świetną alternatywą dla Pro Controllera. Tym bardziej że ich cena jest mniej więcej o 50 złotych niższa niż oficjalnego pada Nintendo. Model ten zaprojektowany został z myślą o komforcie podczas całkiem długich sesji grania. Mamy tu do czynienia z bezprzewodowym kontrolerem Bluetooth, który zasilany jest przez 2 baterie AA. Możemy zatem w tym momencie postawić na zwykłe baterie bądź też akumulatorki AA. Kontroler posiada z tyłu dwa przyciski, które możemy w szybki i łatwy sposób przypisać do konkretnych funkcji. Zaopatrzony został także w mechanizm wibracyjny. Dobrze jest wiedzieć, że ten kontroler bezprzewodowy PowerA został oficjalnie licencjonowany na Switcha. Jego ergonomiczny kształt z zachowanym wzorem Nintendo to szansa na komfort i tę samą jakość rozgrywki jak w przypadku Pro Controllera. W sklepach możemy znaleźć zarówno standardowe wersje kolorystyczne jak i specjalne z motywem wybranej gry: Minecraft, Pokémon, Doom Eternal, Legend of Zelda, Mario i wiele więcej.
 

 

8BitDo SN30 Pro Plus/8BitDo SN30 Pro

Oba modele to świetna gratka dla miłośników stylu retro, zwłaszcza SNES-a. 8BitDo SN30 Pro to wersja najbardziej zbliżona do klasyki. Jest on nie tylko kompatybilny z Nintendo Switch, lecz również z urządzeniami z Windows, macOS, Android. Komunikuje się z konsolą dzięki łączności Bluetooth. Jest w stanie zapewnić wibracje oraz opcję motion control. Ma wbudowany akumulator, który ładowany jest przez złącze USB typu C. Dzięki dołączonemu kablowi może być traktowany także jako pad przewodowy. W przypadku 8bitdo SN30 Pro+ mamy do czynienia z podobnym kontrolerem, lecz tym razem z typowymi uchwytami na dłonie, przez co przypomina już nowsze pady. Obie wersje mają charakterystyczny krzyżak, kilka innych przycisków funkcyjnych, jak i dwie gałki analogowe.

 

HORI Pad Przewodowy

W cenie mniej więcej dwukrotnie niższej niż Pro Controller, czeka na nas oficjalny pad przewodowy. Jest to sprzęt licencjonowany przez Nintendo, którego producentem jest japońska firma HORI. Oczywiście cena robi różnicę, albowiem w tym wypadku mamy do czynienia z wersją przewodową. Posiada kabel o około 2 metrów długości. Model marki HORI może zostać podłączony do Switcha tylko w trybie TV, kiedy konsola znajduje się w stacji dokującej. Urządzenie jest niezwykle lekkie, lecz mimo to bardzo dobrze leży w dłoni. Materiał, z jakiego pad został wykonany, nie sprawia jednak aż tak dobrego wrażenia. Z pewnością sporym minusem jest tutaj brak wibracji oraz żyroskopu. Niemniej jednak należy sobie zdać sprawę, iż ma się tutaj do czynienia po prostu z prostym kontrolerem.
 

 

 

Przewodowy kontroler PowerA

Tańszą alternatywą dla graczy może być podobny kontroler, jednak w wersji przewodowej. W promocyjnej cenie można go zakupić nawet za połowę ceny poprzedniego modelu. To również licencjonowany pad przez Nintendo. Wprowadzone w nim zostały diody LED zasilania, możliwość mapowania niektórych przycisków, ostrzeżenie o niskim poziomie baterii. Także i ten model zasilany jest przez dwie baterie AA. Posiada przy tym standardowe przyciski Switch, dwa precyzyjne analogi, 8-kierunkowy D-PAD, jak i również przyciski ABXY. Kabel na standardowe wejście USB-C posiada 3 metry długości. Produkt ten w oficjalnym sklepie PowerA dostępy jest w kilku wersjach kolorystycznych oraz specjalnych w motywach: Mario, Legend of Zelda czy Pokémon.
 

 

PowerA GameCube Controller

Kolejny na naszej liście kontroler od PowerA. Tym razem jest to pad skierowany bardziej do miłośników klasyki. Pod względem wyglądu wzorowany jest on bowiem na kontrolerze z GameCuba z 2001 roku. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno wersję na kabel jak i bezprzewodową. Jak poprzednie dwa modele i ten pad jest zasilany przez 2 baterie AA. Bardzo podobny jest do produktu marki HORI, o którym już wspominaliśmy. Zaopatrzony jest w klasyczny krzyżak, dwie charakterystyczne gałki, kolorowe przyciski, w tym L i R. Pozbawiony jest on jednak wibracji czy też NFC przydatnego do skanowania figurek Amiibo. Model ten polecany jest jednak tym osobom, które sporo czasu spędzają na bijatytkach. W przypadku innych kategorii może się on okazać nieco kłopotliwy w sterowaniu.
 

 

No Name

 

W ofercie sklepów internetowych czy na aukcjach można znaleźć sporo kontrolerów typu no name. Są to modele, które tworzone są pod Switcha, jednak nie posiadają oficjalnej licencji Nintendo. Do zakupienia są zazwyczaj w o wiele niższej cenie niż wymienione do tej pory modele. Problem jednak tkwi w tym, iż nie mają one zazwyczaj dobrej opinii, tworzone są z gorszej jakości materiałów, przez co wpływają na gorszy komfort czy efektywność rozgrywki. Raczej odradzamy zakup takich urządzeń.

 

Jaki zatem model wybrać?

 

Z pewnością idealny pad do Nintendo Switch to taki, który spełniać będzie nasze wymagania. Jeśli cenimy sobie rozgrywkę wieloosobową na jednym urządzeniu, to najlepszym wyjściem wydaje się zakup dodatkowej pary Joy-Conów. W ten oto sposób na Nintendo Switch jednocześnie w trybie TV czy stołowym grać mogą 4 osoby. Miłośnikom PlayStation, Xboxa czy po prostu solidnej rozgrywki za pośrednictwem dobrego pada polecamy Nintendo Switch Pro Controller. Zagwarantuje on komfort oraz idealne warunki do gry w różnego rodzaju tytuły. Najbardziej oszczędne osoby powinny się z kolei zdecydować na pad przewodowy od PowerA lub Hori. Również zapewnia całkiem komfortową i solidną rozgrywkę, a jest przy tym dwukrotnie tańszy od i Pro Contollera.


Redaktor

Donat Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *