PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Czy też chcesz zostać Mistrzem Pokemon?

Dzisiejsi trzydziestolatkowie doskonale pamiętają początek obecnego wieku. We wrześniu 2000…

23 listopada 2022

Dzisiejsi trzydziestolatkowie doskonale pamiętają początek obecnego wieku. We wrześniu 2000 roku bowiem miała miejsce polska premiera serialu Pokemon, który został oparty na serii kultowych gier. Jego bohaterem jest Ash Ketchum, który marzy o tym, aby zostać Mistrzem Pokemon. Choć od światowej premiery minęło już 25 lat (1997), to dopiero teraz chłopakowi udało się spełnić marzenie i został zwycięzcą najważniejszych zawodów. Na odcinki z serii Pokémon Ultimate Journeys: The Series, przyjdzie nam jednak poczekać do przyszłego roku. Do tego czasu samemu możemy wyruszyć w podróż pełną przygód.

 

O co chodzi z tymi Pokemonami?

 

Pokemon znane również jako Pocket Monsters to seria gier, która towarzyszy już kolejnym pokoleniom graczy od 1996 roku. Jej twórcą jest Satoshi Tajiri, który od dziecka fascynował się owadami i zwierzętami, a potem do tego pojawiła się jego kolejna pasja – gry komputerowe. W pewnym momencie postanowił połączyć obie sprawy, czego efektem była wydana na Game Boya gra Pocket Monsters Red i Green. Z miejsca stała się ona ogromnym hitem, który zapoczątkował serię trwającą do dziś. Wcielamy się tutaj w trenera stworków zwanych Pokemonami, a naszym zadaniem jest złapanie wszystkich z nich. Z tego też względu hasłem przewodnim całej serii stało się Catch ’em All! Podróżujemy zatem po wybranym świecie, gdzie na swojej drodze napotykamy kolejne okazy i wykorzystując inne Pokemony, staramy się pokonać oraz złapać nowe gatunki. Te z kolei dzielą się na konkretne klasy, z wybranymi mocami, punktami obrony i ataku.

Kiedy na rynku pojawił się wspomniany serial anime, to z miejsca Pokemony stały się światowym fenomenem, który przełożył się na kolejne produkcje oparte w tym uniwersum.

 

 

Pokemon Go – gdy ludzie szturmują parki

 

Pokemon od samego początku stanowi w pewnym sensie zamknięty system. Od premiery najważniejsze tytuły dostępne są wyłącznie na konsolach marki Nintendo: Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, DS, 3DS, a teraz na Switchu. Jednak największym hitem okazała się wydana w 2016 roku na iOS-a i Androida gra Pokemon GO. Stanowi ona połączenie klasycznej rozgrywki z możliwościami rzeczywistości rozszerzonej. Z miejsca stała się ona fenomenem, gdzie mogliśmy obserwować mnóstwo osób przemierzających ulice miast i łapiących na swoje telefony kolejne stworki. Gdy w sieci gruchnęła informacja, że w nowojorskim Central Parku pojawił się Vaporeon – niezwykle rzadki gatunek, od razu pojawiły się filmiki z tłumami ludzi zmierzających do tego słynnego miejsca.

Pokemon GO w ciągu zaledwie kilku tygodni pobiło kilka światowych rekordów. W owym czasie zaledwie miesiąc od premiery aplikacja została pobrana ponad 130 milionów razy, w przeszło 70 krajach znajdowała się na pierwszym miejscu listy bestsellerów. Do tego twórcy zarobili w ciągu miesiąca ponad 200 mln dolarów. Choć największa fala popularności już dawno za nami, to jednak wciąż sporo osób korzysta z tej aplikacji.

 

 

Wspaniała przygoda wciąż trwa

 
Wróćmy jednak do głównej serii. Wprowadzenie w 2017 roku na rynek konsoli Nintendo Switch, sprawiło, że zyskaliśmy zupełnie nowy format rozgrywki. Mobilna zabawa została przeniesiona na niespotykany dotąd poziom. Podobnie stało się z samymi Pokemonami. Zyskały one zupełnie nową oprawę graficzną, jak i również ulepszony system sterowania, walki. Najpierw pojawiły się dwie gry z linii Pokémon: Let’s Go, a mianowicie Pikachu i Eevee! Następnie mogliśmy zagrać w Sword i Shield, Brilliant Diamond i Shining Pearl, a od stycznia 2022 roku na rynku obecne jest Pokemon Legends Arceus. To oczywiście nie wszystko, gdyż w międzyczasie pojawiły się także poboczne produkcje jak Pokemon Quest, Mystery Dungeon: Rescue Team DX, Tournament DX czy Pokemon Unite.

 

 

Kolejna rewolucja przed nami

 

Przechodzimy w zasadzie do najważniejszej części naszego artykułu. Otóż w listopadzie na Nintendo Switch pojawiły się na najnowsze odsłony serii, a mianowicie Pokemon Scarlet and Violet. Są to dwie wersje nowej gry RPG, które różnią się między sobą kilkoma dodatkami, zwłaszcza odmiennymi gatunkami czy strojami dla bohaterów. Tym razem trafimy do świata znanego jako Paldea, który inspirowany miał być Hiszpanią. Po raz pierwszy w historii całej serii zyskamy dostęp do otwartego świata, więc nasza rozgrywka nie będzie liniowa. Zapewni nam to o wiele większą dowolność zarówno w samej zabawie, jak i pisaniu własnej historii. Wielu osobom spodoba się tutaj możliwość kooperacji ze znajomymi, zapisania się do prestiżowej akademii, stworzenia własnej postaci, jak i oczywiście spotkania się z nowymi gatunkami.

 

 

Materiał powstał we współpracy ze sklepem EMPIK.

 


Redaktor

Redakcja Nintendoswitch.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *