Najlepsze FPS na Nintendo Switch

Najlepsze FPS-y na Nintendo Switch

Niewątpliwie gry z gatunku FPS (first-person shooter) cieszą się ogromnym…

14 lipca 2020

Niewątpliwie gry z gatunku FPS (first-person shooter) cieszą się ogromnym powodzeniem na rynku, także wśród użytkowników Switcha. Perspektywa pierwszoosobowa sprawia, że w czasie wojny czy fantastycznych pojedynków możemy lepiej poczuć klimat rozgrywki. Złoty okres rozwoju tego gatunku przypada na lata 90., kiedy to pojawiły się takie kultowe dzieła jak Quake, Doom czy Wolfenstein 3D. Z kolei pierwsza dekada XXI wieku to przede wszystkim walka między Battlefieldem a Call of Duty. W międzyczasie oczywiście ukazało się mnóstwo innych, dziś już klasycznych tytułów, które mimo upływu lat nadal cieszą się zainteresowaniem graczy.

 

Obecnie najlepsze FPS-y to zarówno gry w trybie single player jak i multiplayer. Nie da się przecież ukryć, że najbardziej dochodowym biznesem są wszelkie shootery online, które z abonamentem czy mikropłatnościami przynoszą im twórcom spore zyski. Jak jednak wygląda sytuacja na Switchu? Otóż znajdziemy tu zarówno sporo gier dla jednego gracza jak i dostępnych w trybie multiplayer. Postanowiliśmy zatem obie kategorie uwzględnić w naszym zestawieniu.

 

Doom

 

Doom to jedna z legend FPS-ów, która ukształtowała rynek strzelanek. Prezentowana gra to jednak już jej czwarta odsłona, która swą premierę na rynku miała w 2016 roku, by po roku ukazać się także na Switchu. Dzieło id Software po raz kolejny pozwala nam wcielić się w osamotnionego żołnierza sił specjalnych, który znajduje się na Marsie. Nasz doom marine zostaje wysłany na specjalną misję do bazy korporacji UAC na Czerwonej Planecie. Na miejscu niestety okazuje się, że naukowcy uruchomili portal czasoprzestrzenny. Eksperyment wymknął się spod kontroli i z portalu zaczęły wychodzić różne demony. Naszym zadaniem zatem będzie powstrzymanie ich przed opanowaniem świata. Doom wiele czerpie z klasyki, dlatego też będziemy przemierzać poszczególne korytarze, mapy w celu jak najbardziej krwawego wyeliminowania wszystkich przeciwników. Będziemy mieć do dyspozycji niezwykle bogaty arsenał broni składający się z kultowych już dziś elementów. Graczom z pewnością przypadły do gustu ciosy kończące, które w widowiskowy sposób rozprawiają się z potworami.

 

Za co wyróżnienie – powrót do korzeni, efektowne eliminacje przeciwników.

 

 

 

SUPERHOT

 

Gra od polskiego studia SUPERHOT team to z pewnością niezwykle oryginalna produkcja, która wymyka się trochę z ram klasycznego FPS-a. Tytuł ten powstał w zaledwie tydzień w 2013 roku na potrzeby jednego z konkursów. Tak bardzo jednak przypadł graczom do gustu, że dzięki zbiórce na Kickstarterze pojawił się jako pełnoprawna gra na kilka platform. Na Switchu jego premiera miała miejsce w sierpniu 2019. Rozgrywka jest tu niezwykle oryginalna. Naszym zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników w pomieszczeniu. Problem w tym, że mamy ograniczoną broń lub amunicję, a kluczowy jest tu czas. Im szybciej wykonamy ruch, tym szybciej zareagują na niego przeciwnicy. W wielu zatem przypadkach będziemy rzucać, strzelać i wykonywać uniki niczym Neo w pierwszej części Matrixa. Nasza śmierć powoduje jednak, że musimy wszystko zaczynać od początku.

 

Za co wyróżnienie – nietypowy FPS, oryginalna rozgrywka, gra polskiego studia.

 

 

Metro Redux

 

W lutym 2020 roku po 6 latach od światowej premiery na Switchu ukazało się Metro Redux. Jest to wydanie zawierające dwa tytuły: Metro 2033 oraz Metro Last Light. Obie gry od 4A Games stanowią zremasterowane wersje oryginałów, jak i również związane są z książkowym uniwersum Dmitrija Głuchowskiego. Akcja Metro 2033 dzieje się właśnie w roku 2033 kilkanaście lat po wojnie nuklearnej. Resztki mieszkańców Moskwy żyją w metrze w swych mikropaństwach i strukturach. Naszym bohaterem jest Artem, który wyrusza na niebezpieczną misję przez całe metro, aby powiadomić dowództwo o zagrożeniu ze strony tajemniczych i niebezpiecznych cieni. W Metro Last Light obserwujemy wydarzenia rok później, kiedy to Artem ponownie musi ocalić metro od zagłady. Gra ta posiada niezwykły klimat ukazujący rosyjską ludność i zwyczaje, podziały na frakcje. Dla naszego bohatera równie niebezpieczni będą ludzie jak i mutanty żyjące na powierzchni oraz w samych tunelach metra. To obowiązkowa pozycja dla miłośników postapo czy samej książki.

 

Za co wyróżnienie – wyjątkowy klimat i świat metra, urozmaicona rozgrywka.

 

 

 

Wolfenstein II: The New Colossus

 

Zaprezentowana w 2017 roku gra od Machine Games swą premierę na Switcha miała rok później. Jest ona bezpośrednią kontynuacją The New Order. Mamy rok 1961. Nasz bohater, B.J. Blaskowicz zostaje wybudzony ze śpiączki. Trafia do Stanów Zjednoczonych, które od lat okupowane są przez Niemcy. Naziści sieją tam strach, przez co musimy wraz z lokalnym ruchem oporu stanąć do walki z agresorem. Naszym zadaniem będzie odwiedzanie różnych miast w USA i wykonywanie określonych misji. Rozgrywka głównie polega na eliminacji przeciwników, wśród których znajdziemy zarówno szeregowych żołnierzy, jak i roboty, dziwne hybrydy. Do dyspozycji mamy ogromny arsenał broni typowych dla tamtego okresu jak i z katalogu Wunderwaffe. Gra odznacza się dynamicznym stylem walki oraz dosyć krwawym klimatem.

 

Za co wyróżnienie – ciekawa fabuła, dynamiczna rozgrywka, udana kontynuacja.

 

 

 

Project Walrock

 

Wydany w 2018 roku i obecny na Switchu od 2020 roku Project Warlock to idealna propozycja dla tych graczy, którzy wychowali się na klasykach lub cenią sobie styl retro. Project Warlock to bowiem gra inspirowana Doomem czy Wolfensteinem 3D z lat 90. Dzieło polskiego studia Buckshot Software to FPS w stylu retro, gdzie nasz bohater musi przemierzać różne korytarze i eliminować wszystkich przeciwników. Nasz tajemniczy bohater Walrock będzie musiał przejść 60 różnorodnych poziomów w pięciu odmiennych światach. Odwiedzimy z nim zatem średniowieczne zamki, arktyczną bazę czy też zabytki Egiptu. Finalnie zaś trafimy do piekła. W grze ukryte są klucze, tajemnicze przejścia, dodatki, które pozwolą nam na walkę z demonami.

 

Za co wyróżnienie: styl retro lat 90., polska gra, urozmaicone poziomy.

 

 

Duke Nukem 3D 20th Anniversary

 

W naszym zestawieniu kolejna gra dla miłośników klasyki. Jak sama nazwa wskazuje, tytuł ten pojawił się w celu uczczenia 20. rocznicy gry. Wspólne dzieło Nerve Software i Gearbox Software swą premierę miało w 2016 roku, a na Switchu dostępne jest od czerwca 2020 roku. Mamy tu do czynienia z nieco odświeżoną wersją oryginału z 1996 roku. Przenoszeni jesteśmy tu do Los Angeles, gdzie nasz główny bohater musi zmierzyć się z najeźdźcami z kosmosu. Nowa wersja gry posiada dodatek w postaci 8 nowych poziomów rozgrywanych poza Los Angeles. Klasycznie przemierzać będziemy tu ulice i niszczyli wszystko, co nie przypomina człowieka. Mamy do tego całkiem spory arsenał broni. Nasz bohater od czasu do czasu uraczy nas żarcikami.

 

Za co wyróżnienie – powrót do klasyki, epicka rozwałka z bogatym arsenałem broni.

 

 

Bulletstorm: The Duke of Switch

 

Bulletstorm: Duke of Switch Edition to wydana w sierpniu 2019 roku odświeżona wersja gry z 2011 roku. Za jej przygotowanie odpowiada polskie studio People Can Fly. Gracze mogą liczyć nie tylko na oryginalny tytuł, lecz także wszystkie DLC z Duke Nukem’s Bulletstorm Tour na czele. Fabularnie przeniesieni zostajemy do XXVI wieku. Kosmos zdominowany jest przez korporacje i piratów. Naszym bohaterem jest Grayson Hunt, który ścigany jest przez Konfederację Planet. Trafiamy na planetę Stygia, gdzie stoczymy pojedynki z żołnierzami Konfederacji. Tytuł ten odznacza się dynamiczną rozgrywką i rozwałką przeciwników. Możemy korzystać z wielu broni jak i specjalnej smyczy do przyciągania wrogów.

 

Za co wyróżnienie – świetna propozycja dla miłośników rozwałki.

 

 

Paladins: Champions of the Realm

 

Paladins: Champions of the Realm to pierwsza w naszym zestawieniu gra na Switcha, która nastawiona jest tylko na rozgrywkę online. Przy okazji mamy tu do czynienia z darmowym tytułem! Dzieło studia Hi-Rez pojawiło się na rynku w 2018 roku i do dziś cieszy się sporym powodzeniem wśród graczy. Pojedynki odbywają się tu w systemie 5 na 5. Do wyboru mamy kilka trybów: szturm, oblężenie, TDM. Gracze mogą odblokowywać i wybierać postaci z kilku klas: obrońców, napastników, healerów oraz skrzydłowych. Każdy z bohaterów ma odmienną moc, pulę HP, ataki, jak i broń. Podczas walki korzystać możemy tylko z jednej broni oraz dodatkowych ataków. Ważne jest tu także dobieranie kart dla bohaterów, które zwiększają możliwości obrony,  ciosów czy moce specjalne. W grze dostępne są mikropłatności, dzięki którym można szybciej odblokować bohaterów czy zakupić dla nich nowe skiny.

 

Za co wyróżnienie – darmowa gra, dynamiczna i efektowna rozgrywka.

 

 

Overwatch

 

Wydana w 2016 roku sieciowa strzelanka od Blizzard Entertainment dostępna jest na Switchu od października 2019 roku. Overwatch to dziś jeden z najbardziej popularnych FPS-ów online. Tytuł ten łączy w sobie typowe elementy dla strzelanek, gier strategicznych czy też gatunku MOBA. Rozgrywka polega tu na toczeniu pojedynków między dwoma sześcioosobowymi zespołami. Jak w innych tego typu grach najbardziej istotna jest kooperacja, która zwiększa szanse na zwycięstwo. Przed rozgrywką wybieramy jedną postać, jednak w czasie meczu z chwilą śmierci możemy zamienić swego bohatera. Oczywiście postaci w grze różnią się klasami, możliwościami ataku i obrony, specjalnymi mocami. Tak jak w Paladins mamy do wyboru kilka trybów rozgrywki. Tytuł ten jednak nie należy do kategorii free to play.

 

Za co wyróżnienie – dynamiczna rozgrywka, duży wybór postaci.

 

 

 

Call of Juarez: Gunslinger

 

Call of Juarez to ceniona nie tylko u nas, lecz i w wielu innych krajach seria gier o Dzikim Zachodzie polskiego studia Techland. Gunslinger to już czwarta odsłona tej serii. Zadebiutowała na rynku w 2013 roku, a na Switchu dostępna jest od grudnia 2019 roku. Naszym głównym bohaterem jest łowca nagród Silas Greaves. Fabularnie mamy tu do czynienia z opowiadaniami samego Greavesa, które następnie odgrywamy w prawdziwym świecie XIX-wiecznych Stanów Zjednoczonych. Tytuł ten to zręcznościowy FPS, gdzie możemy korzystać ze sporego arsenału broni. Nasz bohater może korzystać ze specjalnego trybu koncentracji, kiedy to czas ulega spowolnieniu. Twórcy dali nam do rozwoju trzy drzewka, dzięki którym możemy ulepszać swego bohatera. W porównaniu z poprzednimi częściami Call of Juarez: Gunslinger posiada wyższe AI przeciwników.

 

Za co wyróżnienie – klimat Dzikiego Zachodu, tryby walki, polska gra. 

 

 

 

Borderlands Legendary Collection

 

W maju 2020 roku na Switchu ukazało się Borderlands Legendary Collection. Jest to kompilacja 3 gier ze świata Borderlands. Możemy zatem zagrać w Borderlands, Borderlands 2 i Borderlands: The Pre-Sequel. Tytuły od Gearbox Software przenoszą nas na planetę Pandora. W pierwszej części jako członkowie grupy Vault Hunters wyruszamy na poszukiwania mitycznej krypty zwierającej bogactwa. W drugiej części już jako członkowie innej grupy musimy pokonać Handsome Jacka, który chce stać się władcą planety. Z kolei w Borderlands: The Pre-Sequel wcielamy się w członków gangu Handsome Jacka, a wydarzenia dzieją się w tym samym czasie, co pierwsza i druga część gry. Borderlands Legendary Collection zawiera także dostępne dodatki do każdej z trzech części. Naszym zadaniem jest tu eksploracja świata jak i wykonywanie zadań, eliminacja przeciwników.

 

Za co wyróżnienie – Kolekcja 3 gier, otwarty świat.

 

 

 


Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *