PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Nintendo Switch kontra PS Vita

Od dawna producenci konsol telewizyjnych marzą o podbiciu także rynku…

5 października 2018

Od dawna producenci konsol telewizyjnych marzą o podbiciu także rynku mobilnego. Z pewnością swego czasu udało się to firmie Nintendo, której GameBoy oraz GameBoy Color okazały się ogromnym sukcesem. Jednak każde kolejne dzieło czy to Nintendo, Sony czy innej marki kończyło się porażką lub połowicznym sukcesem. Na chwilę obecną mamy do czynienia jednak z urządzeniami PS Vita oraz Nintendo Switch. Jak wygląda ich porównanie?

 

Przeznaczenie

 

Już na samym początku warto podkreślić kilka istotnych różnic między obiema konsolami. Przede wszystkim Vita swą premierę miała w 2011 roku, czyli 6 lat wcześniej niż Nintendo Switch. W takim wypadku jest o wiele starszym urządzeniem, które posiada słabsze podzespoły, możliwości graficzne. Ponadto Vita to klasyczna konsola przenośna, podczas gdy Switch może działać w aż trzech trybach: mobilnym, stołowym oraz TV. W ten oto sposób można za jednym razem cieszyć się z wysokiej jakości rozgrywki mobilnej, jak i grać ze znajomymi czy rodziną na TV.

 

Kwestie techniczne

 

Nie ulega wątpliwości, iż mamy do czynienia z dwoma zupełnie odmiennymi urządzeniami. W momencie premiery parametry techniczne modelu Sony robiły całkiem spore wrażenie. Jednak w dobie nowoczesnych smartfonów czy samego Switcha, Vita pozostaje wyraźnie w tyle. Jej najważniejsze parametry to: CPU ARM® Cortex™-A9 core (4 rdzenie), GPU: SGX543MP4+, pamięć RAM 512MB, VRAM: 128MB, wyświetlacz 5 cali (16:9), 960 x 544. Z kolei Nintendo Switch to procesor NVIDIA Tegra z GPU 256 rdzeni CUDA oraz taktowaniem na poziomie 1 GHz, CPU 4 x Cortex-A57, 4 x Cortex-A53, 2 GHz, z pamięcią 4 GB LDDR4. Ekran z kolei to LCD 6.2 cali o rozdzielczości 1280×720. Ponadto Switch posiada dwukrotnie bardziej pojemną baterię, która starcza na 6 godzin rozgrywki mobilnej, przy 3-5 w PS Vita.

 

Dla kogo konsola?

 

PlayStation Vita to zdecydowanie urządzenie polecane tym osobom, które wychowały się na tytułach związanych z PSX. Gra posiada przyciski typowe dla kontrolera PlayStation, choć brakuje w nich charakterystycznych L1, L1, R1, R2. Mimo że ma już swoje lata, to jednak wydano jej zmodyfikowane wersje, które są znacznie lepsze od oryginału. Z pewnością zaletą jest tutaj możliwość gry w tytuły znane ze stacjonarnych konsol. Niemniej jednak sporą wadą Vity jest fakt, iż nie jest już w żaden sposób rozwijana przez Sony, przez co nie ukazują się na nią nowe tytuły.

 

Dostępne parametry Nintendo Switch jak i trzy tryby rozgrywki sprawiają, że jest to niezwykle uniwersalna konsola. W przypadku PlayStation musielibyśmy osobno zakupić PS4 oraz PS Vita, co w końcowym rozrachunku byłoby większym wydatkiem niż pojedyncze Nintendo Switch. Sama konsola jest polecana zwłaszcza tym osobom, które mają sentyment do Nintendo, gdyż w ofercie można znaleźć wiele tytułów dostępnych tylko na to urządzenie. Ponadto owe trzy tryby sprawiają, że możemy grać w łóżku, na zewnątrz domu, przed telewizorem.

 

Rozgrywka

 

W obu przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami mobilnymi, przez co mogą być one wykorzystywane w domu, w czasie podróży, na wakacjach. Niemniej jednak górą jest tutaj Switch z trybem stołowym i TV. Specjalna nóżka Nintendo Switch sprawia, że można model ten postawić na stoliku czy biurku i grać za pomocą kontrolera. Z kolei stacja dokująca umożliwia podłączenie konsoli do TV i grę niczym na PlayStation 3 lub 4 albo Xboxie.

 

Dodatki

 

W przypadku stacjonarnej konsoli od Sony przyzwyczajeni jesteśmy do wielu ciekawych i funkcjonalnych dodatków, którymi są specjalne kontrolery, kamery, mikrofony. Jeśli chodzi o Vitę, niestety za dużego wyboru nie mamy. Istnieje możliwość zakupu okablowania, pokrowców, kart pamięci, szkła lub folii ochronnej, lecz na tym niestety dostępne dodatki i akcesoria się kończą. W przypadku Switcha również nie ma zbyt wielu dodatków, choć zapewne Nintendo będzie starało się wprowadzać nowe akcesoria do Nintendo Switch. Aktualnie możemy zakupić także karty pamięci, pokrowce, folie ochronne. Ciekawy jest przy tym zestaw Nintendo Switch Labo.

 

Gry

 

Jeśli chodzi o Switcha, to w większości przypadków zagramy na nim tylko w nowe tytuły, gdyż takowe wydawane są na tę konsolę. Znacznie większy wybór produkcji jest na Vitę. Ma ona nie tylko spory wybór gier przygodowych, sportowych, bijatyk, lecz również działa w niej kompatybilność wsteczna, dzięki czemu można na niej grać w produkcje z PSP. Ponadto w ofercie znajdziemy kilka tytułów przeniesionych z PS2, PS3 i PS4. W ten oto sposób można zagrać w takie znane gry jak Tearaway, Little Big Planet, Minecraft, Final Fantasy, Rayman Legends, FIFA, Ridge Racer. Wiele z tytułów Vita jak i PlayStation mają na wyłączność, przez co nie zagramy w nie na Switchu.

 

Taka sama jednak sytuacja jest w modelu Nintendo. Obok standardowych gier jak choćby FIFA znajdziemy tu takie tytuły jak Donkey Kong Country: Tropical Freeze, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Xenoblade Chronicles 2, Super Mario Odyssey, w które zagramy wyłącznie na Nintendo. Ponieważ Switch to rozwijana konsola, dlatego też ilość dostępnych gier będzie na nią sukcesywnie rozwijana.

 

Abonament

 

W obu konsolach mamy okazję zdecydować się na abonament online. W przypadku Vity jest to Sony PlayStation Plus, a u konkurencji jest to wprowadzany na rynek Nintendo Switch online. Dzięki takim abonamentom mamy styczność z większą ilością gier w bibliotece, możemy liczyć na ofertę darmowych gier, zniżek. Roczny abonament Sony PlayStation Plus kosztuje 60 USD, a w jego ramach możemy korzystać zarówno z ofert na stacjonarną konsolę, jak i również PS Vita. W przypadku Nintendo abonament na 12 miesięcy kosztuje jedynie 20 USD, przez co wydaje się być bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

 

Podsumowanie

 

W pojedynku Nintendo Switch czy PS Vita stawiamy zdecydowanie na model od Nintendo. Jest to rewolucyjna konsola, która będzie cały czas rozwijana, a przy tym gwarantuje nam rozgrywkę zarówno mobilną jak i stacjonarną. PS Vita to bardziej rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na nowościach, najlepszej grafice, a przy tym chcą sporo zaoszczędzić. Jest to bardziej zakup polecany w wersji używanej, która jest obecnie około 3 razy tańsza niż nowy Switch.

 


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *