PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

NS Glasses – trójwymiarowa rozgrywka na Nintendo Switch

Wraz z wprowadzeniem na PlayStation okularów VR, na rynku pojawiło…

1 listopada 2018

Wraz z wprowadzeniem na PlayStation okularów VR, na rynku pojawiło się całkiem sporo gadżetów w pewien sposób naśladujących owe urządzenie. Tyczy się to zarówno konsol jak i samych smartfonów. Niektóre z nich to bardzo proste i tanie rozwiązania, inne zaś wymagają większego budżetu. Niedawno ogłoszone zostało wydanie NS Glasses – są to specjalne okulary do trójwymiarowej rozgrywki na Nintendo Switch. Czy warto się nimi zainteresować?

 

Czym są NS Glasses?

 

NS Glasses to projekt kanadyjskiej firmy Exklim, która postanowiła szukać sponsorów za pośrednictwem portalu Indiegogo. Jest to platforma podobna w swym założeniu do Kickstartera. Zadaniem Kanadyjczyków było zebranie 10 tysięcy dolarów na pełne opracowanie nowej technologii. Spore zainteresowanie ze strony fanów Nintendo sprawiło jednak, że twórcom udało się zebrać blisko 25 tysięcy dolarów. Dzięki temu pierwsze osoby mogą już dziś testować te wyjątkowe okulary. Ich zadaniem jest przeniesienie użytkowników w świat trójwymiarowej rozgrywki. Przybliżona cena za okulary wynosi około 100 dolarów, choć producent stosuje liczne, nawet 50% zniżki. Na pierwszy rzut oka NS Glasses swym wyglądem mogą przypominać system VR z PlayStation, jednak sposób ich działania jest zupełnie inny. Wraz z zamontowaną konsolą mają ważyć blisko pół kilograma, więc korzystanie z nich przez najmłodszych może być nieco uciążliwe.

 

Jak działają okulary?

 

NS Glasses o wiele bliżej do okularów stosowanych przy smartfonach niż w drogich systemach Wirtualnej Rzeczywistości. Ich budowa opiera się na połączeniu całej konstrukcji z konsolą Nintendo Switch. Na przodzie znajduje się miejsce, w którym należy umieścić konsolę oraz zabezpieczyć ją przed wypadnięciem. Okulary posiadają system pasków, które mają za zadanie stabilnie trzymać całą konstrukcję na linii oczu. Podczas gdy tradycyjne zestawy słuchawkowe VR korzystają z dwóch oddzielnych soczewek, po jednej dla każdego oka, a przy tym wymagają ekranu lub ekranów do wyświetlania oddzielnych obrazów, okulary NS korzystają ze szkieł soczewkowych, które rozciągają się na całej szerokości urządzenia, jedno przed drugim. W ten oto sposób gwarantowany jest poniekąd efekt 3D. Do poprawnej obsługi okularów oprócz samej konsoli niezbędne będą Joy-Cony, za pomocą których odbywa się sterowanie w grach.

 

Na jaki efekt możemy liczyć?

 

Oczywiście, nie można się spodziewać wyjątkowych efektów 3D, zwłaszcza w urządzeniu za kilkaset złotych. Potrzebne jest do tego stworzenie od podstaw gry w trybie 3D, czego zazwyczaj producenci ze względu na niższe przychody unikają. Pierwsze testy wykazały, że NS Glasses zniekształcają nieco obraz na krawędziach, jednocześnie uwypuklając go w centralnej części. W ten oto sposób w niektórych produkcjach można mieć wrażenie, iż postaci czy obiekty wychodzą odrobinę z ekranu, jednak w większości przypadków będą one po prostu lepiej zarysowane, z większym efektem głębi.

 

Czy warto zamawiać?

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zakup NS Glasses będzie opłacalny. Dla jednym z pewnością może to być ciekawa zabawka, nowa forma rozrywki, dla innych spore rozczarowanie. Z pewnością niektórzy mogą docenić możliwość wygodnej gry na łóżku czy też odmienny styl niż w przypadku tradycyjnej gry mobilnej. Być może niedługo doczekamy się systemu VR z prawdziwego zdarzenia, który okaże się sporym konkurentem dla produktu marki Sony.

 

Oficjalna strona internetowa NS Glasses : https://nsglasses.com/

Zbiorka na portalu crowdfoundingowy: https://www.indiegogo.com/projects/ns-glasses-first-3d-headset-for-nintendo-switch#/

 

 

 

 

 

 


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *