W co grać na Switchu w Halloween? Subiektywne zestawienie

Halloween już niedługo, a na horyzoncie nowe obostrzenia wynikające z…

28 października 2020

Halloween już niedługo, a na horyzoncie nowe obostrzenia wynikające z epidemii COVID-19. Wygląda na to, że w tym roku nici z zabawy w „cukierek albo psikus”, więc warto przygotować się na rozrywkę w domowym zaciszu. Poniżej zestawienie najlepszych, moim zdaniem, horrorów dostępnych na konsolę Nintendo Switch. Zapraszam do lektury.

 

Layers of Fear: Legacy

Symulator chodzenia od polskiego studia Bloober Team, który swoją prostotę nadrabia niesamowitym klimatem. Wcielamy się tutaj w malarza, który pragnie dokończyć swoje opus magnum. Jednakże w trakcie pracy czeka go wiele mrocznych wizji i podróży po zakamarkach podświadomości, podczas których gracz poznaje mroczne losy malarza i jego rodziny. W czasie rozgrywki przemierzamy zmieniające się pokoje i korytarze domu. Lokacje inspirowane są XIX-wieczną architekturą i malarstwem, natomiast akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Tytuł jest dosyć liniowy, nie ma w nim walk, zagadek ani trudnych wyborów, natomiast jego mocną stroną jest klimat oraz fabuła.

 

 

Blair Witch

To kolejny tytuł od wspomnianego studia Bloober Team, inspirowany filmem o tym samym tytule. Gracz wciela się tutaj w byłego policjanta, który wyrusza na poszukiwanie chłopca zaginionego w lesie. Produkcja posiada podobną mechanikę jak opisana wyżej Layers of Fear, jednakże w tym przypadku przyjdzie nam się tułać po nawiedzonym przez wiedźmę lesie. W poszukiwaniach towarzyszy nam pies, który okaże się być bardzo pomocny w poszukiwaniu różnych przedmiotów. Trzeba przyznać, że polskie studio nie wyszło z formy i zaserwowało graczom kilka godzin strachu. Wystarczy wspomnieć, że las, który przemierzamy, jest prawdopodobnie jednym z najlepiej zaprojektowanych w historii elektronicznej rozgrywki.

 

 

Amnesia: Collection

Jest to zestaw dwóch części gry – Amnesia: Mroczny Obłęd (razem z dodatkiem Justine), jak również Amnesia: A Machine for Pigs. Obydwa tytuły to survival horrory stworzone w mrocznej stylistyce. Mechanika gry jest prosta: przetrwać w nieprzyjaznym otoczeniu i dotrzeć do celu. Nie uświadczymy tutaj walk z przeciwnikami, natomiast wiele zagadek oraz elementów skradankowych. Obydwie części są od siebie niezależne pod względem fabularnym i każda z nich opowiada o losach innych bohaterów. W Mrocznym Obłędzie poznajemy losy dotkniętego amnezją Daniela, który ocknął się w mrocznym zamczysku. Natomiast A Machine for Pigs skupia się na losach Oswalda Mandusa – przedsiębiorcy, który zachorował w trakcie jednej z wypraw do egzotycznych rejonów świata. Musi on rozwiązać dziwną tajemnicę związaną z jego rodzinnym domem.

 

 

Seria Resident Evil

Jest to seria od firmy Capcom, której prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Na Switchu gracze mają do wyboru siedem części: zremasterowane RE0 oraz RE1, RE 4,5 i 6, jak również dwie części Revelations. Chociaż każdy z tych tytułów przedstawia odmienną historię z innymi bohaterami, to jednak wszystkie są połączone przez zgubne skutki działania korporacji Umbrella i uwolnienie się wirusa, który doprowadził do przemiany ludzi w zombie. W każdym z tych tytułów gracz ma do dyspozycji pokaźny arsenał broni, który kolekcjonuje w trakcie rozgrywki. Ważne jest również zbieranie amunicji i przedmiotów, jak i rozwiązywanie zagadek.

 

 

Little Nightmares

Produkcja autorstwa Tarsier Studios różni się od wymienionych w niniejszym zestawieniu. Nie jest to survival horror, ale platformówka 2,5D, charakteryzująca się mrocznym, baśniowym klimatem. Wcielamy się w postać dziewczynki imieniem Six, porwanej przez potwory oraz zamkniętej w kompleksie określanym jako Paszcza. Zadanie gracza jest proste – uciec z tego kompleksu, jednakże po drodze będzie nas czekać wiele niebezpieczeństw, które zostały zainspirowane dziecięcymi koszmarami. Na Nintendo Switch trafiła Edycja Kompletna, zawierająca wszystkie dodatki.

 

 

Call of Cthulhu

Produkcja Cyanide Studio to smakowity kąsek dla każdego fana prozy H. P. Lovecrafta. Jest to survival horror usytuowany w uniwersum mitologii Cthulhu. Wcielamy się tutaj w postać Edwarda Pierce`a – prywatnego detektywa oraz weterana wojennego, który przybywa na tajemniczą wyspę, aby wyjaśnić okoliczności śmierci znanej artystki Sary Hawkins. To, co odkrywa na wyspie, przechodzi jego najśmielsze oczekiwania.

Chociaż rozgrywka polega głównie na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek i skradaniu się, to jednak nie zabrakło też elementów RPG (drzewko rozwoju postaci) oraz akcji (uproszczone strzelanie z pistoletu w niektórych etapach).

 

 

The Sinking City

Jest to kolejny tytuł umiejscowiony w uniwersum mitologii Cthulhu, tym razem od ukraińskiego studia Frogwares. Zostajemy przeniesieni do amerykańskiego miasteczka z lat dwudziestych XX wieku, które dotknięte zostało falą powodzi wywołanych nadnaturalnymi przyczynami. Wcielamy się w postać Charlesa W. Reeda, prowadzącego śledztwo w sprawie dziwnego zjawiska, który w trakcie swoich zmagań staje również oko w oko z szaleństwem oraz zwątpieniem. W grze rozwiązujemy zagadki, eksplorujemy, rozwijamy swoje zdolności, jak również walczymy z różnorodnymi przeciwnikami inspirowanymi prozą samotnika z Providence.

 

 

Obcy: Izolacja

W tej produkcji przyjdzie nam zmienić już nieco klimat, ponieważ trafiamy do uniwersum kultowej już serii Obcy. Za produkcję odpowiada studio Creative Assembly, natomiast portem na Switcha zajęło się Feral Interactive. Po poprzednich produkcjach bazujących na tym uniwersum mogliśmy być nastawieni na większą ilość akcji, jednakże Alien: Isolation jest pierwszoosobowym survival horrorem, w którym towarzyszy nam nie tylko niesamowity klimat, ale też wszechobecne poczucie zagrożenia. Nie będziemy mieli również żadnego arsenału broni, natomiast przed śmiercią z ręki Ksenomorfa będzie nas ratować ucieczka, ukrycie się lub odwrócenie uwagi stworzenia. Główna bohaterka będzie musiała również hackować systemy statku, natomiast do dyspozycji będzie miała znany z poprzednich serii wykrywacz ruchu.

 

 

Remothered: Broken Porcelain

Jest to już druga odsłona cyklu, za którą odpowiada studio Stormind Games. Fabuła gry częściowo jest związana z pierwszą częścią, ponieważ rozgrywa się po wydarzeniach, jakie miały miejsce w Remothered: Tormented Fathers. Pojawiają się tu jednak dwie nowe bohaterki: Jen oraz Linn. W trakcie przemierzania mrocznych korytarzy Ashmann Inn mamy za zadanie rozwiązywanie zagadek, jak również napotykamy przeciwników, od których lepiej trzymać się z dala.

 

 

Darkwood

Darkwood to dobrze oceniana gra niezależna autorstwa polskiego studia Acid Wizards. Akcja gry obserwowana jest z lotu ptaka, natomiast grafika jest bardzo uproszczona. Nie przeszkadzało to jednak w nadaniu produkcji niesamowitego klimatu i grywalności. Główny bohater budzi się w mrocznym lesie, nie wiedząc, kim jest, ani skąd się tu wziął. Musi stawić czoła różnorodnym przeciwnikom przy pomocy stworzonej przez siebie broni. Cała akcja podzielona jest na dwa etapy: za dnia eksplorujemy, zbieramy przedmioty i umacniamy naszą kryjówkę, natomiast w nocy musimy ukryć się i przeżyć, ponieważ na zewnątrz czają się nieprzyjazne, nadnaturalne siły i stworzenia.

 

 

Outlast i Outlast 2

To tytuły, które w pewien sposób wyznaczyły kierunek kolejnym tego typu produkcjom. Zarówno pierwsza, jak i druga część to typowe survival horrory, w których naszym głównym zadaniem jest przeżycie. W mroku czyha na nas wielu przeciwników, z którymi nie mamy jak się zmierzyć. Nie mamy do dyspozycji żadnej broni, w związku z czym jedynym rozwiązaniem jest ucieczka lub ukrywanie się. Charakterystycznym elementem serii jest to, że główny bohater ma do dyspozycji wyłącznie kamerę, dzięki której może widzieć w ciemności. Musi jednak zbierać również baterie, aby nie pogrążyć się w mroku. Warto dodać, że obydwa porty na Switcha są dobrze wykonane, dzięki czemu gra się równie przyjemnie jak na PC lub innych konsolach.

 

 

 

 


Redaktor

Paweł Sępioł

Wyznawca Eris z utęsknieniem czekający na powrót Wielkich Przedwiecznych. Na nowo odkrył miłość do Nintendo, chociaż od wielu lat romansuje jeszcze z PlayStation. Fan planszówek, horroru w każdej formie oraz zombie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *