Nintendo Switch Używane
PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Zakup używanego Nintendo Switch – na co zwrócić uwagę?

Konsola Nintendo Switch okazała się ogromnym sukcesem japońskiej firmy. Nawet…

7 marca 2020

Konsola Nintendo Switch okazała się ogromnym sukcesem japońskiej firmy. Nawet kilka lat po premierze wciąż jest ona chętnie wybieranym urządzeniem przez graczy. Jednak nie każdego stać na nowy egzemplarz lub nie chce po prostu wydawać ponad 1000 złotych na nowy sprzęt. Dlatego też być może dobrym wyjściem będzie zakup używanego modelu. Na co jednak warto zwrócić uwagę przed kupnem?

 

Niższa cena a jakość

 

Nie da się ukryć, że istnieje okazja do zakupu używanej konsoli w całkiem atrakcyjnej cenie. Nowy Switch to wydatek rzędu 1300-1500 złotych. Wersja Lite z kolei kosztuje 900-1000 złotych. Nie dla każdego jest to mały wydatek, dlatego też szukamy alternatyw. Nintendo Switch używane nie musi być przecież złym pomysłem. Trzeba przecież pamiętać, że urządzenia tej marki znane są z solidności. Jeśli zatem ich pierwszy właściciel dbał o właściwe przechowywanie konsoli, jej użytkowanie, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby pomyśleć nad kupnem używanego sprzętu. Istnieje jednak kilka istotnych spraw, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

 

 1. Czy konsola posiada paragon oraz ważną gwarancję? Jest to jedna z najważniejszych spraw. Niestety wciąż w sieci i lombardach można natknąć się na kradzione egzemplarze lub takie, które były już naprawione. Jeśli urządzenie jest na gwarancji, to mamy pewność, że w razie awarii możemy liczyć na darmową naprawę ze strony Nintendo.
 2. Dryfowanie joy-conow. To chyba największy problem, z jakim borykali i nadal borykają się użytkownicy Switcha. Dryfowanie gałek analogowych Switcha polega na tym, że w pewnym momencie analog się zacina, a konsola rejestruje ruch, którego nie wykonujemy. Choć Nintendo zobowiązało się do naprawy bądź też samemu można takową przeprowadzić w domu, to jednak warto się upewnić, że oglądany egzemplarz nie ma takiego problemu.
 3. Porysowany ekran od wkładania w dock. Jak wiadomo, Switch posiada stację dokującą, która umożliwia podłączenie konsoli do TV. Jednak niewłaściwie posługiwanie się tym elementem może doprowadzić do porysowania ekranu. A nie ma chyba nic tak irytującego jak rysy na wyświetlaczu.
 4. Uszkodzony, pęknięty plastik. Switch to jednak urządzenie, które z zewnątrz głównie zbudowane jest z plastiku. W wyniku upadku, uderzenia może dojść do pęknięć czy odpryśnięcia fragmentów obudowy. Taki defekt może być oznaką, że konsola przeżyła silny wstrząs.
 5. Czy dock dla oryginalnej wersji działa bez zarzutu? Stacja dokująca służy podłączeniu konsoli do TV, czyli działa jako element zamiany konsoli mobilnej w stacjonarną. Jakiekolwiek problemy z nią mogą powodować rozłączanie, zawieszanie się konsoli. Zakup używanej czy nowej stacji to wydatek rzędu 200-400 złotych.
 6. Martwe piksele. Nie da się ukryć, że martwe piksele mogą być tak samo irytujące jak rysy na ekranie. Wielu klientów od zakupu konsoli skarżyło się na martwe piksele. Oczywiście nie przeszkadzają one w samej rozgrywce, lecz potrafią być niezwykle irytujące dla gracza.
 7. Czy oferowane gry w zestawie nie są wersjami cyfrowymi przypiętymi do konta użytkownika? Niektórzy mogą się reklamować, iż na ich konsoli znajdują się różne tytuły. Jednak ważne jest to, iż Nintendo Switch przypisuje cyfrowe gry do konta, a nie konsoli. Dlatego po zakupie używanego Switcha i założeniu konta nie będziemy mieć do nich dostępu. Dlatego sprzedawca w takiej sytuacji powinien nam również udostępnić dane do swego konta.
 8. Czy sprzedający oferuje wszystkie akcesoria w zestawie? Z konsolą Switch jest dosyć podobnie jak z PS4 czy Xboxem. Jeśli mamy okazję zakupić dany egzemplarz w niskiej cenie, to upewnijmy się, że zawiera on najważniejsze akcesoria. Mowa tu o takich produktach jak: zasilacz, stacja dokująca, Joy-Con Grip, dwa Joy-Con Strapy, kabel HDMI, czy instrukcja obsługi. Każdy nowy lub używany egzemplarz to wydatek kilkudziesięciu, kilkuset złotych, przez co końcowa cena konsoli nie będzie już tak atrakcyjna.

 

Gdzie szukać ofert na używane Nintendo Switch?

 

Oczywiście znajdziemy sporo miejsc, w których można liczyć na Nintendo Switch używane tanio. Mowa tu przede wszystkim o takich serwisach jak: OLX, Allegro oraz grupach poświęconych Nintendo Switch na Facebooku. Ponadto używane konsole sprzedają sklepy gamingowe czy lombardy. Jeśli mamy do czynienia z lombardami i sklepami, to mamy okazję zobaczyć na żywo sprzęt przed zakupem. Ze sklepami online i serwisami aukcyjnymi jest większy problem. Często bowiem słyszy się o oszustach na OLX, który wystawiają sprzęt w atrakcyjnych cenach, a po zapłacie likwidują konto.  Na Allegro z kolei można liczyć na program ochrony kupujących. Bez znaczenia jednak, gdzie chcemy kupić używanego Switcha, za każdym razem dokładnie wypytajmy się o szczegóły urządzenia, gwarancję ze strony sprzedawcy, możliwość zwrotu do 14 dni.

 

Sugerowany cennik używanych konsol

 

Ceny używanych konsol mogą być różne. Wiąże się to zarówno ze stanem, wiekiem urządzenia jak i samym sprzedawcą. Porównaliśmy jednak wygląd i stan konsol na wielu serwisach i doszliśmy do wniosku, że w przypadku Nintendo Switch używane cena średnia za urządzenie prezentuje się następująco:

 

 • Nintendo Switch V1: 900 – 1000 złotych,
 • Nintendo Switch V2: 1100 – 1200 złotych,
 • Nintendo Switch Lite: 650 – 750 złotych.

 


Redaktor

Donat "Donson" Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *