PublicystykaRecenzja
PublicystykaArtykuł

Nintendo Switch czy Xbox One

Na rynku zetkniemy się z kilkoma konsolami, które poniekąd „walczą”…

5 października 2018

Na rynku zetkniemy się z kilkoma konsolami, które poniekąd „walczą” o gracza. Mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z wielką trójką, czyli Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One. Ich specyfika, różnice między sobą często determinują konkretny wybór. Opisywaliśmy już porównanie Switcha z PS4, więc nadszedł czas na sprawdzenie, kto jest lepszy: Nintendo Switch czy Xbox One?

 

Podstawowe informacje

 

Warto sobie na początek zdać sprawę z faktu, że między premierą Xbox One a Nintendo Switch minęło 3,5 roku, co w przypadku nowych technologii jest całkiem długim okresem. Pierwsze egzemplarze Xboxa One pojawiły się na rynku w listopadzie 2013 roku, kiedy Switch miał swą oficjalną premierę dopiero w marcu 2017. Choć porównujemy ze sobą produkty Microsoftu i Nintendo, to jednak trzeba pamiętać, że głównym przeciwnikiem Xboxa na rynku jest PlayStation.

 

Musimy oczywiście zdać sobie sprawę z zupełnie innego przeznaczenia obu konsol. Xbox One jest następcą konsoli Xbox 360, dlatego też skierowany został przede wszystkim do użytkowników poprzedniej generacji, jak i osób zainteresowanych być może kupnem swojej pierwszej konsoli stacjonarnej. Nieco inaczej wygląda sprawa z tym, czym jest konsola Nintendo Switch. Powstała ona w głównej mierze jako produkt, którego zadaniem jest dominacja na rynku mobilnym. Tak też się stało, albowiem Switch okazał się ogromnym sukcesem, bijąc rekordy sprzedaży na świecie. Na całe szczęście inżynierowie Nintendo postanowili stworzyć produkt uniwersalny, który można wykorzystywać w trybie mobilnym, stacjonarnym TV jak i stołowym.

 

Kwestie techniczne

 

W przypadku tego porównania mamy do czynienia z dwoma zupełnie odmiennymi urządzeniami. Xbox One zaopatrzony został w procesor 8-rdzeniowy, 1,75 GHz x64 AMD „Jaguar”, a ulepszona wersja Xbox One X w procesor 8-rdzeniowy, 2,3 GHz. Grafika to z kolei AMD Radeon Graphics Core Next 853 MHz oraz GCN 1172 MHz, 6 TFLOPS w Xbox One X. Microsoft umieścił tu odpowiednio 8 GB DDR3 2133 MHz + 32 MB eSRAM pamięci operacyjnej w podstawowej i 12 GB GDDR5 ulepszonej wersji.

 

Z kolei Nintendo Switch zaopatrzone zostało w procesor NVIDIA Tegra z GPU 256 rdzeni CUDA z taktowaniem na poziomie 1 GHz, CPU składające się z 4 x Cortex-A57, 4 x Cortex-A53, 2 GHz, z pamięcią 4 GB LDDR4. Posiada przy tym coś, czego nie ma Xbox, czyli ekran LCD 6.2 cali o rozdzielczości 1280×720 oraz wbudowaną baterię na 5-6 godzin grania.

 

Dla kogo konsola?

 

Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym punkcie, obie konsole mają odmienne założenie. Xbox One jest urządzeniem, które mimo już kilkuletniej obecności na rynku cechuje się całkiem dobrymi możliwościami graficznymi. Co prawda, pod tym względem ustępuje swemu głównemu konkurentowi, czyli PS4, jednak prezentuje się znacznie lepiej od Switcha. Nic też dziwnego, skoro wystarczy tylko spojrzeć, z jakich podzespołów są zbudowane. Xbox polecany jest miłośnikom stacjonarnej rozgrywki, a także tym, którzy chcą nieco zaoszczędzić na zakupie nowego urządzenia.

 

Z kolei Nintendo Switch jest urządzeniem, które z jednej strony ma dawać nam sporo rozrywki w trybie mobilnym, jak i również stacjonarnym. W ten oto sposób inżynierowie Nintendo musieli pójść na pewne ustępstwa. Co prawda nie możemy liczyć w trybie TV na grafikę 4K, jednak po podłączeniu do stacji i telewizora mamy do wyboru obraz w jakości 1080p/60fps lub 2160p/30fps, co jest całkiem porządnym wynikiem. Switcha należy traktować przede wszystkim jako konsolę mobilną, którą możemy zabrać ze sobą do łózka, w podróż, do grania w ogrodzie lub innym miejscu. Tryb TV jest tutaj uzupełnieniem, choć całkiem funkcjonalnym.

Rozgrywka

 

W przypadku Nintendo Switch możemy skorzystać z trzech trybów. Pierwszym z nich jest tryb mobilny, kiedy to konsola możliwa jest do uruchomienia i wykorzystania w każdym miejscu w domu jak i na zewnątrz. Kolejnym jest tryb stołowy, podczas którego specjalna nóżka Nintendo Switch umożliwia ustawienie konsoli na biurku czy stole. Tryb TV z kolei pomaga w używaniu konsoli podłączonej do telewizora. Switch posiada także dedykowane kontrolery bezprzewodowe lub przewodowe, dzięki czemu działa podobnie jak konkurencja.

 

Xbox z kolei jest tylko i wyłącznie stacjonarną konsolą, którą możemy używać podłączoną do telewizora lub projektora. Jednak ogromną zaleta produktu Microsoft jest kultowy już dziś sensor Kinect, dzięki któremu można grać w wybrane produkcje dzięki ruchom własnego ciała. Oczywiście w obu konsolach istnieje opcja gry zarówno offline jak i w trybie multiplayer.

 

Dodatki

 

Z pewnością pod względem dodatków do konsoli, Microsoft prezentuje się znacznie lepiej. W ofercie producenta można znaleźć słuchawki bezprzewodowe, mikrofony, profesjonalne kierownice, jak i również wspomniany wcześniej system Kinect oraz całkiem oryginalny kontroler Xbox Adaptive Controller. Nintendo dla użytkowników swej nowej konsoli przygotowało na chwilę obecną tylko kilka dodatków i akcesoriów, którymi są specjalne wersje padów, pokrowce oraz etui na urządzenie. Całkiem ciekawie prezentuje się zestaw Nintendo Switch Labo dla najmłodszych, gdzie kartonowe dodatki mogą zamienić konsolę w pianino, wędkę czy motocykl.

 

Gry i abonament

 

W ofercie obu firm zetkniemy się z grami, które są spotykane zarówno u konkurencji, mowa tutaj głównie o grach sportowych typu FIFA, PES, jak i produkcjach wyścigowych. Jednak posiadają one również niektóre tytuły na wyłączność, przez co ich przetestowanie możliwe jest jedynie na wybranej konsoli. U Nintendo są to takie tytuły jak gry z serii Mario, Donkey Kong,  Xenoblade Chronicles 2, The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Xbox z kolei jest miejscem, w jakim zagramy w Gears of War 4, Halo Wars 2, Forza Horizon, Killer Instinct, Kinect Sports Rivals, Crackdown 3.

 

W obu konsolach mamy do czynienia z abonamentami online. Już od dawna właściciele Xboxa mogą korzystać z Xbox Live Gold, natomiast dla graczy Nintendo przygotowywany jest abonament Nintendo Switch online. Gwarantują one abonentom dostęp do wielu niedostępnych zazwyczaj funkcji, jak i również darmowych gier, zniżek. Pod względem cenowym lepiej prezentuje się Nintendo, które proponuje roczny abonament w cenie 20 USD, kiedy to u konkurencji jest to 3 razy większy wydatek.

 

Która konsola jest lepsza?

 

Jeśli zadamy sobie pytanie, która konsola jest lepsza: Nintendo Switch czy Xbox One, to z pewnością trudno będzie nam odpowiedzieć na to pytanie. Choć Xbox ma znacznie lepsze parametry techniczne, to jednak oferuje wyłącznie grę stacjonarną. Switch za to przy nieco słabszej grafice daje nam szansę na grę w aż 3 trybach. Z pewnością ostateczny wybór będzie uzależniony


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *