Najlepsze gry strategiczne na Nintendo Switch

Najlepsze gry strategiczne na Nintendo Switch

Nie da się ukryć, że gry strategiczne cieszą się o…

3 kwietnia 2020

Nie da się ukryć, że gry strategiczne cieszą się o wiele mniejszym powodzeniem na konsolach. Rozgrywka bez tradycyjnej klawiatury i myszki na tych urządzeniach dla wielu jest ogromnym problemem. To także kłopot dla samych twórców, którzy muszą w swych dotychczasowych produkcjach dostosować sterowanie i interfejs pod zupełnie inne platformy. Już mieliśmy w przeszłości wiele sytuacji, kiedy to wielkie hity z PC zupełnie przepadły na konsolach. Niemniej jednak w ostatnich latach zauważamy tendencję, że zarówno na Switchu jak i innych konsolowych platformach pojawia się coraz więcej strategicznych tytułów. Wiąże się to z faktem, że gracze oczekują tego typu rozgrywki, gdzie często logiczne myślenie łączy się z przewidywaniem ruchów przeciwnika, a błędy zwykle nie wybaczają.

 

Nintendo Switch wydaje się tutaj poniekąd światełkiem w tunelu, gdyż ta mobilna konsola ma całkiem spory potencjał dla gier strategicznych. Mowa tu przede wszystkim o dotykowym ekranie, który jest niezwykle pomocny niczym w tabletach. Sterowanie jest tu zatem o wiele przyjemniejsze niż za pomocą tradycyjnego pada. Przy okazji warto wiedzieć, że wiele strategicznych gier nie jest aż tak wymagających sprzętowo jak strzelanki czy przygodówki. Naszym zdaniem strategie świetnie sprawdzą się na Switchu zarówno w trybie mobilnym jak i TV. Ponieważ w ostatnim czasie pojawiło się sporo produkcji z tej kategorii na platformie, postanowiliśmy wybrać najciekawsze. Oto zatem naszym zdaniem najlepsze gry strategiczne, w które można zagrać na Nintendo Switch.

 

Civilization VI + dodatki Gathering Storm i Rise and Call

 

Sid Meier’s Civilization to jedna z najbardziej znanych i cenionych serii strategicznych na rynku. Najnowsza odsłona swą premierę na Switcha miała w listopadzie 2018 roku. Dzieło Firaxis Games to turowa produkcja, w której to musimy pokierować rozwojem danej cywilizacji aż do końcowego zwycięstwa. Bardzo ważny jest tu ulepszony system rozwoju miast, które od tego momentu mogą zajmować więcej niż jedno pole na mapie. Możemy także wydzielać dzielnice odpowiedzialne za inne dziedziny handlu, gospodarki. W zależności od położenia państwa możemy silniej rozwijać konkretne gałęzie przemysłu: marynarkę czy górnictwo. Ulepszono również system walki, gdzie pojedyncze jednostki wojskowe mogą być łączone w większe formacje. W wersji na Switcha otrzymujemy od razu DLC ze scenariuszem Polski, Wikingów, Australii oraz Persji i Macedonii. Gra dostępna jest w trybie single player oraz lokalnym multi. Dodatki Rise and Fall oraz Gathering Storm sprawiają, że rozgrywka staje się jeszcze bardziej zawiła i wciągająca.

 

 

 

Mario + Rabbids Kingdom Battle

 

Dzieło marki Ubisoft jest całkiem ciekawym crossoverem Super Mario oraz Rabbids. Swą premierę na rynku miało w sierpniu 2017 roku. Tytuł ten z pewnością najbardziej przypadnie do gustu młodszym graczom. Do świata Mario nieoczekiwanie przedostają się zwariowane króliki, które zaczynają siać zamieszanie. Naszym zadaniem będzie zatem odszukanie przywódcy bandy królików. Na graczy do wyboru czekają tu ikoniczne postaci jak: Mario, Luigi, Yoshi, Peach oraz czwórka charakterystycznych królików. Rozgrywka stanowi połączenie eksploracji świata oraz pojedynków w systemie turowym. Bardzo ważna jest odpowiednia strategia, zwłaszcza wykorzystanie umiejętności każdej z postaci. Gra posiada całkiem ładną trójwymiarową grafikę, a przy tym dostępna jest w trybie dla 1 lub 2 graczy.

 

 

Cities: Skylines Nintendo Switch Edition

 

Zaprezentowane we wrześniu 2018 roku dzieło Tantalus Interactive to typowa strategia o charakterze ekonomicznym. Naszym nadrzędnym zadaniem będzie stworzenie miasta, jak i również zadbanie o jej rozwój, kondycję finansową. Nasza metropolia może mieć nawet więcej jak 36 km kwadratowych, co będzie całkiem sporym wyzwaniem. Do istotnych zadań należy: wznoszenie budynków, budowanie systemu komunikacji miejskiej, wyznaczanie podatków. Ponadto ważne jest też nawiązywanie współpracy gospodarczej z innymi miastami. Bardzo pomocne na szczęście są wszelkie tipy, które podpowiada nam system. Wersja na Nintendo Switch zawiera zarówno podstawę jak i dodatki After Dark oraz Snowfall.

 

 

 

Two Point Hospital

 

Jest to jeden z najnowszych strategicznych tytułów na Switchu, który zadebiutował pod koniec lutego 2020 roku. Dzieło Two Point Studios przenosi nas tu do miasteczka Two Pint County. Mieści się w nim całkiem spora klinika, której to zostajemy dyrektorem i ordynatorem. Naszym zatem zadaniem będzie nie tylko troszczenie się o losy bieżących pacjentów, lecz również dbanie o rozwój szpitala. Dlatego też musimy mieć baczność na wynagrodzenie i szkolenie personelu medycznego, zakup nowego sprzętu, jak i nawet możemy zlecać zupełnie nowe badania kliniczne. Obok trybu dla jednego gracza Two Point Studios zadbało również o rozgrywkę wieloosobową.

 

 

Thea The Awakening

 

Zaprezentowana w lutym 2019 roku gra jest dziełem polskiego studia MuHA Games. Jest to całkiem oryginalna produkcja, która łączy w sobie elementy z wielu kategorii. Dzięki temu znajdziemy tu klimat typowej strategii, survivalu czy nawet karcianki. Osadzeni jesteśmy tu w świecie Thea po tajemniczej apokalipsie, który ewidentnie jest wzorowany na mitologii słowiańskiej. Na początku wybieramy jedno z ośmiu bóstw, którego zadaniem będzie sprawowanie pieczy nad ocalałą wioską i jej mieszkańcami. Będziemy musieli nie tylko ulepszać wioskę, lecz i dokonywać eksploracji świata, zbierać żywność, zmagać się z potworami, chorobami, pożarami. Dzięki kartom w grze możemy zmagać się z przeciwnościami losu. Ważne jest to, że każdy scenariusz w Thea oferuje zupełnie inną kampanię fabularną.

 

 

Northgard

 

Dzieło od Shiro Games swą premierę na Switchu miało we wrześniu 2019 roku. Jest to strategia osadzona w świecie Wikingów. Naszym głównym bohaterem jest książę Rig, który wyrusza w pościg za zabójcą swego ojca – Hagenem. Trafia do krainy Northgard. Musimy zatem zbudować tutaj osadę, dbać o jej rozwój, jak i nawiązywać sojusze z innymi plemionami. Bardzo ważne jest także taktyczne planowanie, gdyż surowe zimy wymagają zebrania odpowiednich zapasów. Naszym zadaniem nie tylko będzie pokonanie głównego wroga, lecz i walka z wilkami, mitycznymi kreaturami. W grze spotkamy bowiem wiele elementów z nordyckich legend i wierzeń. Gra dostępna jest w trybie single i multi.

 

 

 

Prison Architect

 

Zaprezentowana w sierpniu 2018 roku gra od Introversion Software daje nam możliwość zarządzania więzieniem. Jako naczelnik nowego więzienia musimy zaprojektować obiekt, urządzić go oraz umiejętnie nim zarządzać. Niezwykle istotne jest tutaj trzymanie się budżetu. Do naszych zadań należeć będzie zapewnianie podstawowych potrzeb dla więźniów, zatrudnianie strażników, tworzenie systemów zabezpieczeń. Zmierzymy się tu także z buntami więźniów, ucieczkami, powstającymi gangami. Dlatego trzeba mieć tu cały czas oczy dookoła głowy.

 

 

SteamWorld Heist

 

Zaprezentowana pod koniec 2017 roku gra od Image & Form to ciekawe połączenie klimatu steampunk ze światem westernu. Mamy tu do czynienia z odległą przyszłością, gdzie mieszkańcy planety uciekli przez kataklizmami w kosmos. Niestety ich życie zamieniło się w walkę o wodę, surowce. Przemierzają oni przestrzeń swymi statkami kosmicznymi napędzanymi parą. Naszymi bohaterami są piraci, którzy będą napadali na inne statki czy kolonie. Pojedynki odbywają się tu w systemie turowym, a nasi bohaterowie mają do wyboru całkiem spory arsenał broni. Gra ta cechuje się bardzo ciekawą stylistyką oraz mechaniką rozgrywki.

 

 

Slay The Spire

 

Wydane na Switcha w czerwcu 2019 roku dzieło od Mega Crit to kolejny na naszej liście miks gatunków. Mamy bowiem tu do czynienia z produkcją typu roguelike, która została wzbogacona o elementy karcianki. Naszym celem w grze jest wejście na sam szczyt wysokiej iglicy. Po drodze będziemy musieli jednak zmierzyć się z wieloma przeciwnikami i niebezpieczeństwami. Rozgrywka głównie polega na toczeniu pojedynków z przeciwnikami w systemie turowym. Wykorzystywanych jest do tego ponad 200 kart oraz przeszło 100 reliktów, które będziemy kolekcjonować w toku gry. Ten tytuł ukazany w kreskówkowej stylistyce posiada system rozgrywki, w którym nasza śmierć oznacza niestety zmagania od początku z innymi poziomami iglicy.

 

 

Into the Breach

 

Wydana w sierpniu 2018 roku gra od Subset Games spodoba się z pewnością miłośnikom science fiction, a zwłaszcza Pacific Rim. Otóż ta dwuwymiarowa strategia dotyczy inwazji ogromnych owadów na Ziemię. Znajdujemy się w małym oddziale mechów, do których zadania należy zniszczenie obcych. Nasza rozgrywka rozgrywka toczyć się będzie na planszach o wymiarach 8 na 8 pól. Będziemy musieli chronić ludzkie osady, jak i zwalczać owady. Nasze mechy mogą być ulepszane o nowych pilotów jak i wyposażenie. Walka oczywiście toczy się w systemie turowym, a nasi przeciwnicy przed każdą rundą będą zaznaczać swe następne ruchy. Tytuł osadzony został w stylistyce retro 2D 16-bit.

 

 

 

Fire Emblem: Three Houses

 

Fire Emblem: Three Houses to jeden z nielicznych tytułów na naszej liście, który został stworzony wyłącznie z myślą o użytkownikach Switcha. Dzieło Intelligent Systems pojawiło się na rynku w lipcu 2019 roku. Osadzone jest w świecie fantasy, w którym to naszym bohaterem jest nauczyciel prestiżowej akademii wojskowej. Świat o nazwie Fódlan od zawsze był areną zmagań trzech mocarstw. Za sprawą Kościoła Seiros utrzymywany jest pokój między nimi, a jednym z jego elementów jest wspólna akademia. Jako nowy nauczyciel wybieramy jeden z domów studenckich i zajmujemy się szkoleniem nowych adeptów. W grze zaczynamy od poznawania uczniów, następnie ich trenujemy, a na końcu toczymy w trybie turowym misje szkoleniowe oraz specjalne zadania. Nasi żołnierze rozmieszczeni są na planszach i mają do wyboru spory zestaw broni białej jak i zaklęć.

 

Valkyria Chronicles 4

 

Seria Valkyria Chronicles od firmy SEGA osadzona jest w świecie przypominającym realia II wojny światowej. Czwarta odsłona serii swój debiut na Switchu miała we wrześniu 2018 roku. Przeniesieni zostajemy tu do 1935 roku, gdzie trwa wojna między Atlantic Federation a Autocratic Eastern Imperial Alliance. Wcielamy się tu w Claude’a Wallace’a, który jest żołnierzem Atlantic. Zostaje mu powierzone przeprowadzenie operacji Northern Cross, która ma uratować Federację przed porażką. Gra ta zawiera elementy turowej strategii i typowej strzelanki. Każdy z naszych podwładnych czy dostępnych jednostek dysponuje innymi umiejętnościami, broniami. W porównaniu do poprzednich odsłon, czwarta cześć ma o wiele bardziej powiększone mapy, co wpływa na urozmaicenie rozgrywki.

 

 

Mutant Year Zero

 

Mutant Year Zero: Road to Eden od The Bearded Ladies swą premierę na Nintendo Switch miało w czerwcu 2019. Przenoszeni zostajemy tutaj do świata po wojnie nuklearnej. Następstwem tych wydarzeń jest wyginięcie praktycznie całej ludzkości, na której miejscu pojawiły się mutanty. To właśnie taką grupką 2 lub 3 postaci będziemy się przemieszczać po świecie. W naszej ekipie znajduje się gadający kaczor, wiecznie zły dzik oraz kobieta ze snajperką o kamiennej skórze. Jesteśmy szperaczami z osady Arka, której powoli kończą się zasoby. Wyruszamy zatem na poszukiwania nowego miejsca do życia. Po drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, gdyż większość napotkanych postaci nie jest zbyt przyjazna. Ta strategia polega na eksploracji świata, zbieraniu przedmiotów oraz eliminacji przeciwników. Ciekawy jest turowy system walki, gdzie rozmieszczamy na polu bohaterów i ustalamy najlepszą strategię do walki, samemu nawet celując do wrogów. W toku gry możemy także zadbać o rozwój postaci, w tym kolejne mutacje.

 

 

Sprawdź także:

 


Redaktor

Donat "Donson" Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *