Najlepsze gry kooperacyjne co-op na Nintendo Switch

Najlepsze gry kooperacyjne na Nintendo Switch

Jedną z największych zalet konsoli Nintendo Switch jest możliwość gry…

29 lutego 2020

Jedną z największych zalet konsoli Nintendo Switch jest możliwość gry kooperacyjnej. Konsola ta proponuje zarówno opcję gry dla 2 czy więcej osób w trybie handheld jak i TV. Mowa tu również zarówno o grze offline jak i sieciowej. Jest to jeden z powodów, dla których Switch cieszy się takim zainteresowaniem graczy. Postanowiliśmy zatem stworzyć nasz subiektywny ranking najlepszych gier co-op, które do tej pory ukazały się na Switcha.

 

Diablo 3: Eternal Collection

 

Diablo to jedna z najpopularniejszych serii gier komputerowych na świecie. Ponownie tutaj wracamy do miasteczka Tristram. W całej krainie rozchodzą się pogłoski o gwieździe, która jest zwiastunem odrodzenia zła, jak i może być zapowiedzią końca świata. Coraz częściej bowiem pojawiają się tu siły piekielne. Jako członek Sanktuarium będziemy musieli stawić czoła wielu nieprzyjaciołom, zwłaszcza żywym trupom, kultystom, upadłym aniołom czy też Władcom Piekła. Mamy do wyboru takie postaci jak krzyżowiec, barbarzyńca, szaman, mnich, łowca demonów oraz czarodziej. Naszym zadaniem jest eliminacja wrogów oraz pokonanie finalnego zła. Gra oferowana jest w wersji Eternal Collection z pełną wersją Diablo III, rozszerzeniem Reaperof Souls oraz dodatkiem Rise of the Necromancer. Możliwa jest tutaj rozgrywka co-op do 4 graczy w trybie online, offline w ramach lokalnego trybu kooperacji czy też na jednej konsoli.

 

Za co wyróżnienie?

Klimat pierwszych części, usprawniony system sterowania, kilka trybów gry, nowe klasy postaci.

 

 

Kup Diablo 3: Eternal Collection:

 

Cuphead

 

Cuphead to niezwykle oryginalna gra od StudioMDHR. Jest to gra akcji, która stylizowana jest na popularne amerykańskie kreskówki z lat 30. XX wieku. Naszym bohaterem jest Cuphead, który jako hazardzista bankrutuje i do tego przegrywa swą duszę z diabłem. Ten daje mu szansę na odzyskanie duszy, jeśli wykona dla niego wiele trudnych zadań. Gra posiada również klasyczny tryb rozgrywki, kiedy musimy przemierzać poszczególne poziomy, walczyć z bossami. Ta gra oddająca nieco hołd platformówkom posiada lokalny tryb współpracy. Gra jednak z drugą osobą jest o wiele trudniejsza niż w trybie single player.

 

Za co wyróżnienie?

Wyjątkowa stylistyka i oprawa graficzna, wymagający tryb kooperacji.

 

 

Overcooked 2

 

Jest to gra, która spodoba się zarówno młodszym jak i starszym graczom. Znajdujemy się tutaj w Cebulowym Królestwie, które jest atakowane przez armię nieumarłego chleba – tak, brzmi trochę absurdalnie! Jako grupa kucharzy musimy zmierzyć się z licznymi kulinarnymi zadaniami. Do przygotowania mamy dania, które z każdym etapem stają się bardziej skomplikowane. Jest to gra, w której współpraca odgrywa ogromną rolę. Istnieje tutaj opcja kooperacji lokalnej, kanapowej oraz sieciowej do 4 graczy.

 

Za co wyróżnienie?

Ciekawa fabuła, ładna oprawa graficzna, rozgrywka nastawiona na kooperację.

 

Kup Overcooked 2:

 

Cadence of Hyrule

 

Jest to całkiem oryginalna produkcja od Brace Yourself Games, będąca ciekawym crossoverem serii Crypt of the Necrodancer oraz Legend of Zelda. Gra ta najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom muzycznych rytmów. Należy bowiem tutaj przemierzać świat i wykonywać zadania w rytmie odgrywanej muzyki. Musimy ocalić królestwo Hyrule przed przeciwnikami. Mamy tu do wyboru między innymi postać Linka oraz Zeldy. W grze możemy skorzystać z wielu przedmiotów z Legend of Zelda, jak i zestawu czarów i broni z Crypt of the NecroDancer. Można tutaj zagrać w trybie lokalnym lub online kooperacji dla 2 graczy.

 

Za co wyróżnienie?

Oryginalny crossover, wiele utworów muzycznych.

 

 

Unravel Two

 

Gra od Coldwood Interactive AB to popularna kooperacyjna platformówka, w której to kierujemy postaciami stworzonymi z grubej włóczki. W trybie współpracy mamy do wyboru dwie postacie: czerwoną i niebieską. Naszym zadaniem będzie wspólna podróż przez krajobrazy skandynawskie, gdzie musimy polegać na sobie, rozwiązywać zagadki logiczne. Ta platformówka 2.5D to jeden z oryginalniejszych tytułów w ostatnich latach, gdzie w wersji Two kooperacja odgrywa główną rolę. Możliwa jest rozgrywka online jak w trybie lokalnym.

 

Za co wyróżnienie?

Ładna oprawa dźwiękowa i graficzna, tytuł stworzony pod kooperację.

 


Kup Unravel Two:

 

Luigi’s Manison 3

 

Luigi to znany brat Mario, który niczym pogromcy duchów udaje się do nawiedzonych miejsc. W trzeciej odsłonie trafia on do upiornej rezydencji, w której przyjdzie mu się zmierzyć z licznymi zjawami. Ma do dyspozycji odkurzacz oraz latarkę. Światłem zatem osłabiamy duchy, zaś odkurzaczem wciągamy je do pojemnika. Choć tytuł może się wydawać nieco z klimatu grozy, to jest to jednak lekka produkcja skierowana do dzieci. Luigis Mansion 3 oferuje tryb co-op nawet do ośmiu graczy, którzy wspólnie będą przemierzać piętra nawiedzonej wieży. Ponadto obecne są tu też mini gry kooperacyjne.

 

Za co wyróżnienie?

Gra maksymalnie dla 8 osób, ładna oprawa graficzna, sporo humoru.

 

Kup Luigi’s Mansion 3:

 

Rocket League

 

Mamy tu do czynienia ze sporym sieciowym hitem, w którym to kierujemy małymi samochodami. Dzieło Panic Button to dosyć nietypowa gra, która przypomina piłkę nożną, jednak zamiast piłkarzy mamy tu do czynienia z rakietowymi pojazdami. W grze możliwe są pojedynki 1 na 1, 2 na 2 czy 3 na 3. Gra ta proponuje sporo rozrywki jak i ekskluzywne pojazdy. Co jest niezwykle ważne, jest to cross-platformowe online, dlatego można grać tutaj z użytkownikami PC czy Xboksa. Na jednym ekranie otrzymujemy także możliwość grania we dwie osoby przy użyciu podstawowych joy-conów. Tytuł ten działa niezwykle płynnie w jakości 60 klatek na sekundę.

 

Za co wyróżnienie?

Wiele trybów gry, emocjonująca rozgrywka online, ładna grafika, nietypowa piłka nożna.

 

Kup Rocket League:

 

Seria Trine

 

Trine to popularna seria gier fińskiej firmy Frozenbyte. Przenosimy się tu do zapomnianego królestwa. Po śmierci króla władzę nad krainą przejmuje armia nieumarłych. Stykamy się z tu z trójką bohaterów: złodziejką, rycerzem i czarodziejem. W wyniku zbiegu okoliczności zostają oni poddani efektowi Trójni. Muszą zatem znaleźć specjalne artefakty, a jednocześnie mierzyć z wieloma przeciwnikami. Wprowadzono tu tryb kooperacji, gdzie można wykorzystać wszystkie 3 postaci w czasie rozgrywki. Jest to bardzo ciekawa gra przygodowo-platformowa z wieloma elementami logicznymi.

 

Za co wyróżnienie?

Ciekawa fabuła, strona wizualna, tryb kooperacji.

 


Kup Trine Ultimate Collection:

 

Divinity 2: Orginal Sin

 

Mamy tutaj do czynienia z dziełem Larian Studios, które stanowi klasyczne RPG w stylu fantasy. Przenosimy się tutaj do krainy Rivellon około tysiąc lat po wydarzeniach z pierwszej części. Jako adepci zakazanej magii mamy za zadanie zwalczać członków Zakonu Boskiego oraz jednocześnie uchronić świat przez zagrożeniem. Możemy wybrać jedną z sześciu postaci, z których każda różni się wyglądem oraz umiejętnościami. Prowadzimy tu wędrówkę, tworzymy drużynę, wykonujemy misje oraz rozwijamy postać. Możliwa jest tu tylko rozgrywka online. W każdej kampanii maksymalnie może grać do 4 osób. Ponadto gra posiada wieloosobowy tryb areny.

 

Za co wyróżnienie?

Ciekawa fabuła, spory system umiejętności, kilka trybów rozgrywki.

 

 

Marvel Ultimate Alliance 3

 

Tu z kolei mamy do czynienia z grą RPG osadzoną w świecie Marvela. Dzieło Team Ninja pozwala nam kierować wieloma znanymi superbohaterami jak Thor, Hulk, Spiderman, Wolverine. Mamy tutaj do czynienia z pojedynkiem między bohaterami a Thanosem i jego Czarnym Zakonem, który chce zdobyć wszystkie kamienie nieskończoności. Musimy zatem wraz z innymi graczami walczyć z różnymi przeciwnikami i wykonywać zadania. Do wyboru mamy aż kilkadziesiąt postaci. Gra stworzona została w stylistyce nawiązującej do komiksów. Możliwy jest tu tryb kooperacyjny kanapowy lub online do czterech osób.

 

Za co wyróżnienie?

Bogaty świat Marvela, ładna stylistyka, duży wybór postaci.

 


Kup Marvel Ultimate Alliance 3:

 

Splatoon 2

 

Jest to jedna z bardziej popularnych gier na Switcha. Oferuje ona wyjątkowe walki 4 na 4, gdzie gracze toczą ze sobą pojedynki za pomocą pistoletów na farby. Kierujemy w tej grze Inklingami, czyli dziwnymi postaciami będącymi połączeniem człowieka i ośmiornicy. Możemy zarówno za sprawą broni atakować przeciwników, jak i spróbować zamalować własnym kolorem większą powierzchnię areny. Jest to tytuł o bardzo ciekawej, wręcz tęczowej stylistyce. Pozbawiony jest przemocy, którą zastępuje humor, kooperacja między graczami. Za pomocą żyroskopu w joy-conach lub pro controlerze można skuteczniej celować z broni. Gra dostępna jest online, jak i w trybie lokalnym.

 

Za co wyróżnienie?

Oryginalny system walki, kolorowy świat, sprawny system celowania.

 

 

Kup Splatton 2:

 

 

Yoshi’s Crafted World

 

Produkcja od Good-Feel to trójwymiarowa platformówka, której bohaterem jest sympatyczny i znany ze świata Mario dinozaur Yoshi. Jest to produkcja przeznaczona dla najmłodszych, w której to na graczy czeka wiele logicznych i zręcznościowych zadań do wykonania. Mamy tu do czynienia z klasycznym widokiem z boku. Naszym bohaterem możemy biegać, skakać, rzucać przedmiotami. Ciekawa jest tu jednak możliwość zagrania na każdym poziomie od drugiej strony, przez co można liczyć na znacznie więcej rozgrywki. W trybie kooperacji na współdzielonym ekranie każdy z graczy steruje własnym stworkiem.

 

Za co wyróżnienie?

Bardzo dobra gra dla najmłodszych, ciekawy styl, obustronne plansze do gry.

 

 

Kup Yoshi’s Crafted World:

 

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

 

To kolejna ciekawa propozycja dla najmłodszych. Jej bohaterem jest słynny Donkey Kong, który doczekał się już wielu gier ze swoim udziałem. Na rodzinną wyspę naszego goryla napadają zwierzęta, które stylizowane są na Wikingów. Gra posiada styl 3D, gdzie plansze jak i postaci prezentują się całkiem dobrze. Naszym zadaniem jest przemierzanie kolejnych poziomów, walka z przeciwnikami oraz zbieranie przedmiotów. W trybie kooperacji jeden z graczy gra Donkey Kongiem, natomiast drugi małpką Dixie lub Diddy. Możliwy jest tu tryb lokalny oraz multiplayer.

 

Za co wyróżnienie?

Ładna stylistyka, usprawnienie kilku funkcji.

 

Kup Donkey Kong Country: Tropical Freeze:

 

Super Mario Party

 

Jest to niewątpliwie najbardziej rodzinna i imprezowa gra na Nintendo Switch. Stanowi ona połączenie klasycznej gry planszowej z serią mini-gier. Nasze postaci zamieniają się w pionki, które następnie poruszają się po planszy. Można na niej liczyć właśnie na mini-gry, dopalacze, kary, monety. Zwycięzcą zostaje tutaj jednak nie ta osoba, która jako pierwsza osiągnie metę, lecz ta, która zbierze najwięcej gwiazdek. W grze zastosowano bardzo ciekawy tryb Toad’s Rec Room, dzięki któremu można ze sobą połączyć dwie konsole Switch w jeden ekran. W trybie lokalnym można zagrać do 4 graczy za pomocą joy-conów opartych na sensorach ruchowych.

 

Za co wyróżnienie?

Idealna gra dla całej rodziny, wiele mini-gier, możliwość gry na 2 ekranach.

 


 

Kup Super Mario Party:

 

Snipperclips

 

Jest to całkiem oryginalna gra od Nintendo, w której to przede wszystkim liczy się logiczne myślenie. Gra ta bowiem składa się z zagadek logicznych o różnym stopniu trudności. Jednak obok logicznego myślenia bardzo ważny jest tu refleks jak i udana współpraca między graczami. Sterujemy tu papierowymi postaciami, które w zależności od zadania mogą zmieniać swój kształt i wygląd. Dzięki temu o wiele łatwiej jest wykonywać poszczególne zadania. Gra oferuje tryb dla początkujących oraz zaawansowanych osób. Oparta jest na współpracy do 4 osób, choć można także załączyć opcję rywalizacji między graczami.

 

Za co wyróżnienie?

Oryginalny tryb gry, wiele zagadek logicznych, zmiana postaci.

 

Kup Snipperclips:

 

Mario Kart 8 Deluxe

 

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych gier, która wprowadzona została wraz z premierą Switcha. Jest to ulepszona wersja gry z Wii U. Mamy tu oczywiście do czynienia z klasycznymi wyścigami, z których znana jest cała seria Mario Kart. W grze można oprócz standardowych gokartów spotkać także motocykle, szybowce czy wyścigi antygrawitacyjne. Podczas wyścigów możemy korzystać ze specjalnych doładowań, podrzucać kłopoty przeciwnikom, zbierać monety do ulepszania pojazdów. Ogromnym atutem gry jest możliwość gry multiplayer online lub lokalnie do 8 graczy.

 

Za co wyróżnienie?

Dynamiczna i wciągająca rozgrywka, wiele broni, gra do 8 osób.

 

Kup Mario Kart 8 Deluxe:

 

Lovers in a Dangerous Spacetime

 

Jest to jedna z wyróżniających się produkcji w naszym zestawieniu z kategorii indie. Mamy tutaj do czynienia z dwuwymiarową grą zręcznościową, za którą odpowiada studio Astro Base. Wcielamy się tutaj w operatora stacji kosmicznej. Niestety co pewien czas musimy bronić stacji przed atakami kosmitów. Nasza stacja jest dosyć ciekawa, gdyż nie tylko ma różowy kolor, lecz przypomina słynną Gwiazdę Śmierci. Musimy nią przemierzać różne systemy i walczyć z przeciwnikami. Dzięki kooperacji dwóch pilotów może prowadzić stację, gdzie w różnych pomieszczeniach znajdują się panele do sterowania działkami, silnikami. Współpraca dostępna jest tylko w trybie offline.

 

Za co wyróżnienie?

Oryginalny pomysł, stylistyka, udana kanapowa kooperacja.

 

 

Brothers: A Tale of Two Sons

 

Dzieło studia Starbreeze AB możemy traktować w charakterze baśni. Naszymi bohaterami są tu dwaj bracia, którzy przemierzają tajemnicze krainy w poszukiwaniu lekarstwa dla ojca. Gra ma charakter przygodowo-zręcznościowy. W czasie wędrówki będziemy przemierzać zarówno malownicze krainy, jak i mroczne miejsca. Naszym zadaniem jest rozwiązywanie logicznych zagadek czy też wykonywanie zadań zręcznościowych. W pierwszej wersji gry sterowano za pomocą kontrolera oboma braćmi. Na Switchu możliwy jest kanapowy co-op dwóch graczy na jednym ekranie.

 

Za co wyróżnienie?

Wciągająca historia, udana kooperacja.

 

 

The Stretchers

 

Dzieło od Tarsier Studios pozwala się nam wcielić w ratowników medycznych, którzy muszą na czas zawieźć pacjentów do szpitala. Gra ta jednak nie jest symulatorem, lecz tytułem o sporym zabarwieniu humorystycznym. Sama zaś rozgrywka polega na połączeniu logiki i trybu zręcznościowego. Musimy w toku gry zarówno prowadzić karetkę, jak i wykonywać różne misje ratunkowe. W wybranym czasie należy zatem uratować jak najwięcej poszkodowanych. Nasze postaci nie są do końca realistyczne, zaś karetką możemy wykonywać różne akrobacje. Tryb współpracy dostępny jest dla dwóch graczy na wspólnym ekranie.

 

Za co wyróżnienie?

Oryginalna rozgrywka, mniej realizmu, sporo humoru.

 

 

Sprawdź także:

 


Redaktor

Donat "Donson" Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *