Najlepsze gry RPG na Nintendo Switch

Najlepsze gry RPG na Nintendo Switch

Od premiery Nintendo Switch minęło już trochę czasu, dlatego postanowiliśmy…

8 lutego 2020

Od premiery Nintendo Switch minęło już trochę czasu, dlatego postanowiliśmy się nieco bliżej przyjrzeć najlepszym grom, które do dziś ukazały się na tę platformę. Nasze zestawienie obejmuje zatem subiektywne zestawienie najlepszych gier RPG na Nintendo Switch. Zapraszamy do lektury!

 

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3 Dziki Gon Nintendo Switch

 

Zaczynamy od jednej z najlepiej ocenianych gier ostatnich lat. Wiedźmin 3 to ogromny sukces polskiego studia CD Projekt RED i jedna z najlepszych gier RPG ever. Trudno wyliczyć wszystkie branżowe nagrody, które padły łupem Geralta z Rivii. Wiedźmin 3: Dziki Gon swą premierę na Switcha miał w październiku ubiegłego roku. Mamy tutaj do czynienia z kontynuacją Zabójcy Królów. Naszemu głównemu bohaterowi wraca powoli pamięć, przez co wyrusza na poszukiwanie Dzikiego Gonu. Głównym zadaniem każdego z graczy jest eksploracja świata, wykonywanie nadrzędnych i pobocznych zadań. Wiele z naszych decyzji będzie mieć znaczenie dla dalszego przebiegu fabuły. W porównaniu do poprzedniej części gracze zyskali o wiele więcej technik walki, jak i również mogą rozwijać umiejętności alchemiczne głównego bohatera. Ponadto sam świat uległ ogromnemu rozszerzeniu, a rozgrywce towarzyszy wiele przerywników filmowych.

 

Za co wyróżnienie?

Ogromny świat przedstawiony, nawet setki godzin gry, specyficzny humor, urozmaicone misje.

 

 

 

Xenoblade Chronicles 2

 

Zaprezentowane pod koniec 2017 roku Xenoblade Chronicles 2 to ekskluzywny tytuł RPG na Switcha. Dzieło Monolith Software jest trzecią odsłoną całej serii. Trafiamy tutaj do świata Alrest, który składa się z morza chmur oraz tytanów. To właśnie na olbrzymach znajdują się osady czy całe krainy. W centrum świata umieszczone zostało olbrzymie drzewo, na szczycie którego znajduje się kraina Elysium. Każdego marzeniem jest dostać się do tej tajemniczej i mitycznej krainy. Naszym bohaterem jest Rex, młody chłopak, który żyje na jednym z mniejszych tytanów. Zajmuje się on wyławianiem z morza chmur pozostałości dawnych cywilizacji. Nieoczekiwanie na swej drodze poznaje Pyrę, piękną i tajemniczą kobietę, z którą wyrusza na pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę. Gra posiada standardowy system eksploracji świata, wykonywania zadań oraz rozwijania swej postaci.

 

Za co wyróżnienie?

Świat przedstawiony, soundtrack, trójwymiarowa grafika, rozbudowany rozwój postaci, system walk.

 

 

Divinity 2: Orginal Sin

 

Divinity: Original Sin II to dzieło Larian Studios, które swą premierę na Switcha miało we wrześniu 2019 roku. Jest to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części. Trafiamy tu ponownie do krainy Rivellon, jednak tysiąc lat później. Naszym głównym bohaterem jest użytkownik zakazanej magii. Mamy do wyboru sześć gotowych postaci lub też opcję wykreowania własnego bohatera. Wybór postaci i jej cech ma istotny wpływ na całą fabułę. Może to być zarówno człowiek, jak i elf, krasnolud czy nieumarły. Naszym zadaniem jest walka z członkami Zakonu Boskiego, jak i wykonywanie określonych zadań. Rozgrywka polega przede wszystkim na wędrówce, zbieraniu ekipy i zdobywaniu doświadczenia. Gra posiada kilka trybów rozgrywki.

 

Za co wyróżnienie?

Rozbudowany system rozwoju postaci, oprawa graficzna, bogaty świat.

 

 

 

Dragon Quest XI | Echoes of an Elusive Age

 

Również we wrześniu 2019 roku ukazała się gra Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age. Jest to dzieło Square Enix oraz studia Orca, które przenosi graczy do fantastycznej krainy Lotozetasia. Naszym bohaterem jest pewien chłopiec z wioski Ishi, który w dniu swych 16. urodzin dostrzega na ręce świecące znamię. Jest ono zapowiedzią zbliżającego się niebezpieczeństwa, jak i tego, że chłopiec stał się wcieleniem dawnego herosa, który wieki temu ocalił świat. Nasz bohater zatem wraz z dwójką znajomych wyrusza w podróż, która ma ostatecznie wypełnić jego przeznaczenie. Oprócz przemierzania kolejnych krain, mamy za zadanie wchodzić w interakcję z mieszkańcami wiosek i miasteczek, którzy zlecają nam zadania. Przy okazji będziemy w systemie turowym toczyć pojedynku z przeciwnikami.

 

Za co wyróżnienie?

Grafika, mangowa stylistyka, scenariusz, system walki.

 

 

Diablo III

 

Diablo od Blizzarda to kultowa seria, która niestety ostatnio przeżywa kryzys. Zanim jednak do tego doszło, w 2012 roku miała miejsce trzecia odsłona gry, która następnie w 2018 roku ukazała się na Switchu. Diablo 3: Eternal Collection to specjalna edycja, która składa się z podstawowej gry, dodatku Reaper of Souls, Nekromanty oraz kilku aktualizacji. Przybywamy tu do Sanktuarium, gdzie musimy zmierzyć się z siłami ciemności. Ponownie mamy tu do czynienia z kilkoma postaciami do wyboru, podobnym schematem rozgrywki. Twórcy dodali jednak do gry sporo wątków fabularnych, które jeszcze bardziej rozbudowują całą historię tej gry RPG. W porównaniu do poprzednich części Diablo III jest bardziej dynamiczne i nastawione na więcej rozrywki. Wersja konsolowa otrzymała specjalna opcję, dzięki któremu można szybko wykonywać unik. Dzięki wychyleniu połówki Joy-Cona lub jej potrząśnięciu, nasza postać szybko wykonuje unik.

 

Za co wyróżnienie?

Kontynuacja legendy, usprawniony system sterowania, nowe klasy postaci, mnóstwo osiągnięć do zdobycia.

 

 

Undertale

Undertale tlo

 

Undertale to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników stylu retro. Wydane na Switcha we wrześniu 2018 dzieło Toby’ego Foxa to gra w klimacie 8-bitowych gier sprzed kilkudziesięciu lat. W grze przenosimy się do fantastycznej krainy, w której dawno temu ludzie pokonali w strasznej wojnie potwory. Zostały one strącone do podziemi i słuch po nich zaginął. Naszą bohaterką jest pewna dziewczynka, która spada do jaskini. Tam odkrywa, że dotychczasowe historie o potworach mocno mijają się z prawdą. Naszym zadaniem jest tu eksploracja świata, nawiązywanie kontaktów z innymi postaciami czy toczenie pojedynków, rozwiązywanie łamigłówek. Gra przez wielu nazywana jest parodią stylu RPG.

 

Za co wyróżnienie?

Ciekawy styl retro, sporo humoru, bogaty soundtrack.

 

Darkest Dungeon Ancestral Edition

 

Wydana w styczniu 2018 roku na Switcha gra Darkest Dungeon Ancestral Edition od studia Red Hook to RPG w stylu mrocznej fantastyki. Twórcy sporo inspirowali się gotykiem, jak i twórczością H.P. Lovecrafta. Zostajemy tutaj przeniesieni do krainy inspirowanej czasami późnego średniowiecza. Nasza rozgrywka toczyć się będzie głównie w upiornej posiadłości, pod którą znajdują się jeszcze bardziej przerażające lochy. Musimy przemierzać poszczególne pomieszczenia, walczyć z potworami, jak i odkrywać historię, która stoi za posiadłością i jej właścicielem. Bardzo ciekawy jest tu system rozgrywki, gdzie gracz musi cały czas dbać o kondycję psychiczną swych postaci. Toczone pojedynki i aura posiadłości mogą negatywnie wpływać na ich formę. Pojedynki toczy się tutaj w systemie turowym. Gra utrzymana jest w stylistyce 2D.

 

Za co wyróżnienie?

Wyjątkowy klimat, dbanie o psychikę bohaterów.

 

 

The Elder Scrolls V: Skyrim

 

The Elder Scrolls V: Skyrim to tytuł, który pod względem wysokich ocen czy nagród możemy porównać do Wiedźmina 3. Wydany w 2017 roku na Switcha już od 6 lat obecny był na innych platformach. Dzieło Bethesda Softworks przenosi graczy do Tamriel, gdzie pojawiły się pradawne smoki. Jesteśmy łowcą smoków, a naszym zadaniem jest zażegnanie niebezpieczeństwa z nimi związanego. Na początku wybieramy postać z 10 dostępnych ras. W toku gry możemy rozwijać swe umiejętności walki, magii czy zwiększać zdrowie bohatera. W porównaniu z poprzednimi częściami ulepszono system walki, w którym niezwykle istotne są nie tylko umiejętności gracza czy refleks, lecz i odpowiednia strategia. Mamy tutaj do czynienia z niezwykle rozbudowanym światem, który składa się z dużych miast oraz podziemi. Oprócz zwalczania smoków możemy zajmować się wieloma innymi czynnościami.

 

Za co wyróżnienie?

Rozbudowany świat, ulepszony system rozgrywki, wysoka jakość grafiki.

 

 

Tales of Vesperia

Tales of Vesperia: Definitive Edition tlo

 

Tales of Vesperia: Definitive Edition to zaprezentowana w styczniu 2019 roku gra, która jest odświeżoną wersją oryginału z 2008 roku. Bardzo ważne jest to, że za remaster odpowiada polskie studio QLOC. Fabuła tej gry RPG osadzona jest w świecie Terca Lumireis. Ludzkość korzysta z energii pozyskiwanej ze specjalnej substancji zwanej aer. Jednak zbyt duże wykorzystanie energii spowodowało, że na świecie pojawił się potwór Adephagos. Był on bliski zniszczenia świata, aczkolwiek udało się go pokonać. Teraz niestety znów może powrócić. Naszym bohaterem jest Yuri Lowell, który wraz z grupą znajomych próbuje powstrzymać powrót bestii. Gra posiada tradycyjne rozwiązania: eksploracja świata, rozwój postaci, wykonywanie zadań, walki z przeciwnikami.

 

Za co wyróżnienie?

Zręcznościowy system walki, ulepszona grafika, ścieżka dźwiękowa, wciągająca fabuła.

 

 

 

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch

Ni no Kuni Wrath of the White Witch Nintendo Switch

 

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch to remake gry RPG wydanej w 2010 roku na DS-a i PS3. Główną postacią jest tutaj 13-letni Olivier. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach ginie jego mama. Nieoczekiwanie w tych trudnych chwilach ożywa jego ulubiona maskotka, po czym zabiera chłopca do innego świata. Jest to równoległy wymiar, w którym każdy posiada swego sobowtóra. Na miejscu okazuje się, że mama chłopca jest tu potężną czarodziejką. Olivier decyduje się zatem pomóc jej w walce z siłami zła, gdyż być może dzięki temu przywróci mamę do życia. Naszym zadaniem zatem jest przemierzanie świata, nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami, wykonywanie zadań czy toczenie pojedynków w systemie turowym. Sama walka odbywa się nie tylko Olivierem, lecz i kilkoma jego pomocnikami, a przy tym pojedynki pozwalają na wykonywanie ruchu co kilka sekund.

 

Za co wyróżnienie?

Specjalny system walki, wyjątkowy styl anime, wciągająca i oryginalna historia.

 

 

Octopath Traveler

 

Dzieło studia Silicon Studio Corporation – Octopath Traveler swą premierę na Switcha miało w lipcu 2018 roku. Miejscem akcji jest tu kontynent Orsterra. Możemy skorzystać w grze z ośmiu grywalnych postaci, z których każda posiada zupełnie inną historię. Postaci różnią się między sobą charakterem, klasą czy też zdolnościami. Gra posiada bardzo ciekawy system turowy walki, gdzie producent postawił przede wszystkim na wykorzystywanie żywiołów. Jednak obok tego można zmieniać swą strategię, korzystać z bonusowych ciosów. Najważniejsze jest osłabianie przeciwnika przed kluczowymi ciosami. Ten RPG oferuje co najmniej kilkadziesiąt godzin rozgrywki.

 

Za co wyróżnienie?

8 ścieżek fabularnych, 16-bitowa stylistyka, oprawa audiowizualna, system walki.

 

 

Dark Souls Remastered

 

Mamy tutaj do czynienia z odświeżoną wersji gry, która została wydana w 2011 roku. Dark Souls Remastered na Switchu pojawił się w październiku 2018 roku. Jest to dzieło FromSoftware osadzone w świecie fantasy. Nowa wersja została dopracowana pod względem graficznym, lecz fabularnie nie wprowadzano żadnych zmian. Naszym zadaniem jest tu zatem eksploracja korytarzy, lochów, walka z różnymi przeciwnikami. Na początku jednak musimy stworzyć własnego bohatera. W trakcie rozgrywki możemy korzystać z rożnych broni, które odznaczają się odmiennymi atakami czy animacjami dla postaci. Przy okazji mamy do dyspozycji magiczne moce, a pokonanym przeciwnikom zabieramy dusze.

 

Za co wyróżnienie?

Klimatyczny powrót do oryginału z nową grafiką, system walki, rozwój postaci.

 

 

Seria Final Fantasy

 

Trudno nam jednoznacznie stwierdzić, która z gier RPG wydanych na Switcha – FF VII, FF VIII, FF IX, FF X-X2, FF XII jest tą najlepszą. Z pewnością cieszy nas fakt, że na Switchu regularnie ukazują się odświeżone wersje kultowych odsłon serii FF. Dla wielu osób być może będzie to idealna okazja do przypomnienia sobie tytułów sprzed lat, a dla innych do pierwszego spotkania z Final Fantasy. Do tej pory z kilkoma wyjątkami, gry te ukazywały się tylko na PlayStation. Remastery poprawiają wydajność gier, ich warstwę audiowizualną.

 

Za co wyróżnienie?

FF to prawdziwa klasyka, która powinna pojawić się w bibliotece największych fanów RPG.

 

 

Pillars of Eternity

 

Pillars of Eternity jest to gra RPG w izometrycznym stylu, która stworzona została przez studio Obsidian Entertainment. Swą premierę na Switcha miała w sierpniu 2019 roku. Mamy tutaj do czynienia z wielkim światem zamieszkiwanym przez osobników różnych ras. Naszym zadaniem będzie zwiedzanie tego świata, w którym znajdują się liczne miasta, ruiny, lasy. Napotkane osoby mogą zlecać nam różne zadania bądź też przyłączać się do naszej drużyny. Bardzo chwalony jest tu rozbudowany system kontaktu z przeciwnikami. Możemy ich zaatakować, ominąć bądź też przekonać do rozejmu. Same pojedynki odbywają się w czasie rzeczywistym, lecz z tą różnicą, iż możemy zatrzymać grę, co pozwoli nam na spokojniejsze podjęcie decyzji. Przy okazji otrzymujemy w grze własną twierdzę, którą możemy w toku rozgrywki rozwijać.

 

Za co wyróżnienie?

Rozległy świat, system walki, rozwój postaci, zarządzanie własną twierdzą.

 

 

Dragon’s Dogma

Dragon's Dogma Dark Arisen tło

 

Na sam koniec gra, za którą odpowiada znane studio Capcom. Dragon’s Dogma: Dark Arisen to rozszerzona wersja oryginału z 2012 roku, która na Switchu dostępna jest od kwietnia 2019 roku. Trafiamy tutaj do świata fantasy, w którym aż roi się od wielu mitycznych postaci. Dlatego też na swej drodze spotkamy smoki czy gryfy. Nasz bohater żyje w małym miasteczku, które zostaje nagle zaatakowane przez smoka. Okazuje się, że celem bestii jest właśnie chłopak, którego smok nazywa wybrańcem. Udaje mu się wyrwać chłopakowi serce, jednak ten powraca z zaświatów, aby dowiedzieć się o swym przeznaczeniu. Wyruszamy zatem w klasyczną podróż pełną przygód.

 

Za co wyróżnienie?

Fabuła, rozwój postaci, system szybkiego podróżowania

 

 

Sprawdź także:

 

Najlepsze gry RPG na Nintendo Switch

 


Redaktor

Donat "Donson" Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *