Najlepsze platformówki na Nintendo Switch

Najlepsze platformówki na Nintendo Switch

Dziś na tapet bierzemy najlepsze gry platformowe na Nintendo Switch….

27 czerwca 2020

Dziś na tapet bierzemy najlepsze gry platformowe na Nintendo Switch. Nie da się ukryć, że od lat platformówki były jedną z najchętniej wybieranych kategorii gier na konsole Nintendo. Można wręcz stwierdzić, że to dzięki platformówkom z Mario na czele, Nintendo stało się gigantem w branży gier. Dziś platformówki na Switcha nadal stanowią ważną część oferty japońskiego producenta.

Przez lata oczywiście gry te ewoluowały, stając się zarówno produkcjami dla najmłodszych jak i starszych graczy. Dzięki zmianom na rynku platformówki na Switchu to nie tylko gry tworzone pod Nintendo. Możemy zatem zagrać klasycznymi postaciami jak Spyro, Crash, Sonic czy Rayman także i na Switchu. Daje nam to nowe możliwości rozgrywki.

W naszym zestawieniu zdecydowaliśmy się umieścić zarówno gry 2D jak i 3D. Jak już wspomnieliśmy, będą to produkcje uniwersalne dla każdego, jak i gry tworzone pod nieco starszych użytkowników.

 

Hollow Knight

 

Dostępna na Switchu od czerwca 2018 roku gra studia Team Cherry należy do kategorii gier typu metroidvania. Zostajemy w niej przeniesieni do miasteczka Dirtmouth, pod którym to znajduje się ogromny labirynt podziemnych korytarzy. Jest to tajemnicze i pełne niebezpieczeństw miejsce, gdyż wszyscy śmiałkowie, którzy do tej pory zeszli do podziemi, już z nich nie wrócili. Nasz bohater Hollow Knight podejmuje jednak próbę przemierzenia labiryntu. Ta gra w stylu 2D polega na eksploracji kolejnych poziomów, gdzie będziemy mogli walczyć z przeciwnikami, kolekcjonować nowe przedmioty. Ciekawym elementem rozgrywki jest konieczność rozwiązywania zagadek. W podziemiach napotkamy wiele innych postaci, wśród których znajdą się zarówno bossowie, jak i bohaterowie, którzy pomogą nam podczas wędrówki. Całość charakteryzuje się bardzo ładną grafiką i stylem kojarzącym się z dawnymi filmami animowanymi.

 

Za co wyróżnienie – świetny klimat, styl kreskówkowy, zagadki logiczne.

 

 

 

 

Yooka-Laylee i Yooka-Laylee and the Impossible Lair

 

Zaprezentowana w grudniu 2017 roku na Switchu gra Yooka-Laylee to trójwymiarowa platformówka, za której produkcję odpowiada studio Playtonic Games. W grze tej stykamy się z dwójką głównych bohaterów. Yooka to kameleon o bardzo długim języku, zaś Laylee to nietoperz z umiejętnością sonicznego ataku. Umiejętnie kierując dwójką bohaterów, będziemy przemierzać kolejne poziomy, walczyć z bossami. Sporym plusem są tu różne mini gry, które dostępne są w każdym z nowych światów.

 

Yooka-Laylee and the Impossible Lair to z kolei druga odsłona serii, która zadebiutowała w październiku 2019 roku. Również i tutaj spotykamy się z dwójką tytułowych bohaterów. Muszą się oni zmierzyć z nowymi przeciwnikami oraz przedostać do niezdobytej fortecy. Tym razem twórcy jednak zmienili nieco system rozgrywki, która wciąż jest typową platformówką, jednak z kilkoma trójwymiarowymi poziomami.

 

Za co wyróżnienie – ładna oprawa graficzna, mini gry.

 

 

 

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

 

Crash Bandicoot to jedna z najbardziej popularnych serii gier na konsole z lat 90. jak i jeden z większych sukcesów pierwszego PlayStation. W 2017 roku ukazała się jej zremasterowana wersja, która rok później pojawiła się także na Switchu. Mamy tutaj do czynienia z trzema pierwszymi grami o Crashu: Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back oraz Warped. Możemy zatem liczyć tu na powrót do nostalgii czasów pierwszego PSX-a. Gry zostały nie tylko odświeżone wizualnie, lecz również przebudowano niektóre poziomy. Ta trójwymiarowa platformówka dzięki temu prezentuje się dziś znakomicie, a przy tym może dostarczyć godziny świetnej rozrywki.

 

Za co wyróżnienie – powrót do klasyki lat 90., 3 gry w 1, urozmaicona rozgrywka.

 

 

 

 

Captain Toad: Treasure Tracker

 

Tym razem mamy do czynienia z grą na wyłączność Nintendo. Pierwotnie ukazała się ona w 2014 na WiiU, by po 4 latach mieć premierę także na Switchu. Głównym bohaterem gry jest tu Toad, czyli sympatyczny grzybek z Mario. Gra to przykład klasycznej platformówki dla najmłodszych. Musimy zatem przemierzać tutaj poszczególne platformy, zbierać kryształy i odnaleźć gwiazdkę mocy. Produkcja ta posiada widok izometryczny z opcją zmiany strony oraz zróżnicowane pod względem wyglądu i stylu poziomy.

 

Za co wyróżnienie – ładna oprawa graficzna, tryb zmiany widoku kamery.

 

 

 

 

Spyro Reignited Trilogy

 

Ze Spyro mamy podobną sytuację jak z Crashem. To także wielki hit z PSX-a, który dziś w odświeżonej oprawie graficznej dostępny jest także na Switchu. Premiera na Nintendo miała miejsce we wrześniu 2019 roku. Otrzymujemy trzy gry z lat 1998-2000 w zupełnie nowej odsłonie: Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage!, Spyro: Year of the Dragon. Naszym bohaterem jest tutaj Spyro, mały fioletowy i sympatyczny smoczek. Jego świat jest wciąż nawiedzany przez siły zła, którym musi się przeciwstawić, ratując jednocześnie swych przyjaciół. Podczas rozgrywki przemierzamy wiele zróżnicowanych lokacji, wykonujemy główne i poboczne misje, walczymy z wrogami.

 

Za co wyróżnienie – wiele godzin zabawy, ładny styl, nostalgia lat 90.

 

 

 

 

Rayman Legends: Definitive Edition

 

Rayman to kolejna wręcz legendarna postać z gier komputerowych, która kojarzona jest z konsolami z przełomu XX i XXI wieku. Tytuł ten doczekał się już wielu odsłon, a jedną z najlepszych jest właśnie Rayman Legends: Definitive Edition. Pojawił się on na Switcha we wrześniu 2017 roku. Jest to wersja Rayman Legends, która została specjalnie opracowana na potrzeby konsoli Nintendo. Po raz kolejny zetkniemy się tu z Raymanem, Globoxem jak i wieloma innymi postaciami ze świata gry. Ta dwuwymiarowa platformówka polega przede wszystkim na przemierzaniu kolejnych platform, skakaniu, fruwaniu po nich, eliminacji przeciwników oraz zbieraniu specjalnej energii. Plusem tej gry jest możliwość kooperacji do 4 osób.

 

Za co wyróżnienie – zabawna i dynamiczna gra, rozgrywka do 4 osób.

 

 

 

 

New Super Lucky’s Tale

 

W 2017 roku ukazała się na rynku gra Super Lucky’s Tale. 2 lata później byliśmy świadkami premiery jej odświeżonej oraz rozbudowanej wersji. Dzieło od Playful Corporation wprowadza nas do świata, w którym żyje mały lisek o imieniu Lucky. Musi się on zmierzyć z Omenem, który chce zdobyć Księgę Wieków. Nasz bohater wraz z siostrą muszą zatem temu zapobiec. W trakcie rozgrywki będziemy przemierzać poszczególne etapy, krainy, skakać, wspinać się po platformach. Przy okazji musimy zmierzyć się ze sługami Omena. Gra przez większość czasu oferuje widok TPP, jednak dostępne są także etapy 2D inspirowane klasyką gier. Możemy tu liczyć na kreskówkową stylistykę.

 

Za co wyróżnienie – Rozgrywka w 2D i TPP, ładna oprawa graficzna.

 

 

 

 

Super Mario Odyssey

 

Po raz pierwszy, lecz nie jedyny czas na jedną z największych gwiazd Nintendo! Super Mario Odyssey to gra wydana w październiku 2017 roku, która wprowadza sporo nowości w świecie popularnego hydraulika. Ta platformówka 3D po raz kolejny stawia nas w roli Mario, który musi uratować księżniczkę Peach. Twórcy w przeciwieństwie do poprzednich odsłon wyszli poza Grzybowe Królestwo. Otóż część etapów osadzonych zostało w światach kojarzonych ze znanymi nam miastami. Pod względem rozgrywki wciąż musimy przemierzać każdy etap, zdobywać gwiazdki, eliminować przeciwników. Tym razem jednak wprowadzono kilka nowości. Jedną z nich jest magiczna czapka, która pomaga naszemu bohaterowi w walce lub przedostaniu się na wyższe platformy. Ponadto same światy mają sandboksową strukturę, przez co możemy je swobodniej eksplorować.

 

Za co wyróżnienie – Mario w zupełnie nowej odsłonie, kilka ciekawych zmian w rozgrywce.

 

 

 

New Super Mario Bros. U Deluxe

 

Kolejna gra w świecie Mario, tym razem zbliżona do klasycznej wersji. New Super Mario Bros. U pojawiła się w 2012 roku na WiiU, a 7 lat później w odświeżonej postaci zadebiutowała na Switchu. Fabuła jest tu klasyczna: Browser porywa księżniczkę Peach, a na drodze do zamku rozstawił pułapki oraz swoich wojowników. Mario i Luigi muszą zatem ruszyć na ratunek księżniczce. Tytuł ten zawiera nie tylko podstawę gry, lecz DLC New Super Luigi U oraz nowe postaci. Twórcy postawili tu na aż 164 poziomy do pokonania, jak i rozgrywkę do 4 osób. Gra ma przy tym trójwymiarową oprawę graficzną w stylu 2D.

 

Za co wyróżnienie – wiele godzin rozgrywki, gra do 4 osób.

 

 

 

GRIS

 

Tym razem przed nami zachwycająca wykonaniem platformówka 2D będące debiutanckim dziełem studia Nomada z Hiszpanii. Wcielamy się tutaj w Gris, młodą dziewczynę, która musi uporać się z bolesnymi zdarzeniami z przeszłości. Znajdujemy się w dziwnym świecie dziewczyny, gdzie musi się ona zmierzyć ze swymi emocjami i przeszłością. Przemierzać będziemy zatem różne lokacje, gdzie czekają na nas inne postaci jak i zagadki do rozwiązania. Podróż sprawia, że nasza bohaterka dojrzewa i zyskuje nowe możliwości. Gra ta okrzyknięta została między innymi The Journey w 2D. Wielkim atutem jest tu oprawa wizualna, za którą odpowiadał zespół artystów.

 

Za co wyróżnienie – nietypowa tematyka, piękna oprawa wizualna.

 

 

 

Sonic Mania Plus

 

Przed nami kolejna legendarna postać platformówek, czyli Sonic znany z konsol Sega. Sonic Mania to gra stworzona przez studio Headcannon oraz PagodaWest Games. Pod względem rozgrywki oraz oprawy graficznej nawiązuje ona właśnie do lat 90. Ta dwuwymiarowa platformówka daje nam możliwość pokierowania Soniciem, Tails oraz Knuckles. Twórcy postawili na wiele zupełnie nowych poziomów, które uzupełniane są o te znane z pierwszych części. Możemy skorzystać również z nowego ruchu – drop dash, który polega na zwinięciu się w kulkę od razu po wylądowaniu. Tytuł ten z pewnością najbardziej spodoba się fanom całej serii, zwłaszcza początków Sonica.

 

Za co wyróżnienie – powrót do korzeni, grafika w stylu retro.

 

 

 

Dead Cells

 

Zaprezentowana w sierpniu 2018 roku gra od Motion Twin to kolejne bardzo ciekawe i oryginalne dzieło w naszym zestawieniu. Ta dwuwymiarowa platformówka posiada elementy typowe dla gier typu roguelike oraz metroidvania. Przenoszeni jesteśmy tu do mrocznego świata fantasy, gdzie naszym zadaniem jest eksploracja posępnego zamku. Pełen jest on tajemniczych korytarzy, lochów, wiezień. Nasza postać może korzystać ze sporego ekwipunku, mocy, umiejętności. Ważne jest to, że w większości etapów zaczynamy od podstawowej broni i dopiero z czasem zyskujemy dostęp do lepszego arsenału. Sednem gry jest szukanie artefaktów, wyjść oraz walka z potworami. Te ostatnie nie są tak łatwe do pokonania, dlatego należy nauczyć się ich ataków oraz stosować odpowiednią kombinację ciosów i obrony. Ogromnym plusem gry jest zmienny wygląd korytarzy, które chcielibyśmy pokonać drugi raz. Tytuł ten cechuje się przy tym pikselową stylistyką.

 

Za co wyróżnienie – trudny poziom trudności, zmienność tych samych lokacji.

 

 

Super Mario Maker 2

 

Wydana w czerwcu 2019 roku gra od Nintendo to świetna gratka nie tylko dla fanów Mario, lecz i tych osób, które lubią tworzyć mapy. Otóż Super Mario Maker 2 to specjalny edytor, który pozwala tworzyć oraz przechodzić poziomy w różnych tytułach świata Mario. Mowa tu między innymi o Super Mario Bros. 3, New Super Mario Bros. U czy Super Mario World. Tworzymy tu zatem własne poziomy, wybieramy topografię terenu, poszczególne elementy na mapie, jak i decydujemy o rozmieszczeniu power-upów oraz przeciwników. Możemy nie tylko dzielić się swymi poziomami z innymi, lecz i korzystać z biblioteki map udostępnianych przez graczy.

 

Za co wyróżnienie – stajemy się programistami w świecie Mario!

 

 

 

 

Donkey Kong Country: Tropical Freeze

 

Nadszedł czas na kolejną legendę gier wideo, jaką jest Donkey Kong. Ten sympatyczny goryl towarzyszy nam już od kilku dekad, przez co wpisać go można w poczet legend na równi z Mario czy Soniciem. Donkey Kong Country: Tropical Freeze to wydana w 2018 roku gra, która 4 lata wcześniej swą premierę miała na WiiU. Dzieło Retro Studios przenosi nas na tropikalną wyspę, będącą domem goryla. Nieoczekiwanie wyspa zostaje zaatakowana przez zwierzęta wyglądające jak Wikingowie. Musimy zatem stawić czoło najeźdźcom. Gra umożliwia tryb kooperacji, kiedy to jeden z graczy steruje Donkey Kongiem, drugi zaś małpką Dixie lub Diddy.

 

Za co wyróżnienia – ładna oprawa graficzna, tryb kooperacji.

 

 

 

Celeste

 

Wydane w styczniu 2018 roku dzieło od Matt Makes Games to ostatnia platformówka w naszym zestawieniu. Mamy tu do czynienia z bardzo interesującą tematyką zmierzenia się z własnymi słabościami, problemami natury psychicznej. Bohaterką gry jest Madeline, która w pewnym fantastycznym świecie decyduje się na wspięcie na szczyt najwyższej góry. W grze będziemy przemierzać poszczególne lokacje, omijać pułapki, wspinać się po ścianach. Tytuł ten odznacza się wysokim poziomem trudności oraz specyficzną grafiką 16-bit.

 

Za co wyróżnienie – ciekawa tematyka, poziom trudności.

 

 

Sprawdź także:

 

 


Redaktor

Donat "Donson" Gronek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *