Nintendo Switch w 2018 roku – podsumowanie

Rok 2018 okazał się kolejnym pasmem sukcesów dla firmy Nintendo….

31 grudnia 2018

Rok 2018 okazał się kolejnym pasmem sukcesów dla firmy Nintendo. Jej konsola pobiła kilka rekordów kasowych, jak i znacznie poszerzyła swe możliwości pod względem nowych gier, akcesoriów czy choćby samego abonamentu online. Postanowiliśmy zebrać tu najważniejsze wydarzenia z 2018 roku.

 

Kolejne rekordy

 

Już w dniu premiery, Nintendo Switch pobiło kilka istotnych rekordów. Okazuje się, że w mijającym roku tendencja ta jest nadal utrzymywana. Szczególnie jest to widoczne w Stanach Zjednoczonych. Tylko w okresie Święta Dziękczynienia, gdy mamy do czynienia z black friday oraz cyber monday Nintendo zarobiło w USA ponad 250 mln dolarów! Z końcem roku ilość sprzedanych konsol zbliżyła się tam do 9 milionów. Na całym świecie jest to już ponad 20 milionów sztuk. Prognozy przewidują, że do 2020 Nintendo Switch przekroczy barierę 40 milionów!

 

Kolejny rekord ustanowiły gry Pokemon: Let’s Go, Pikachu! i Pokemon: Let’s Go, Eevee! Wystarczył zaledwie tydzień, aby obie nowe wersje Pokemonów pobiły dotychczasowy rekord Super Mario Oddysey. Ponad 3 miliony sprzedanych kopii w ciągu 7 dni to nowy rekord Nintendo!

 

Nintendo Switch Online

 

Pod koniec 2018 roku gracze doczekali się tego, co było już od dłuższego czasu zapowiadane – abonamentu online. 19 września uruchomiono Nintendo Switch Online. Jest to abonament wymagany do pełnego dostępu do usług online. Można dzięki niemu liczyć na dostęp do aktualizowanej bazy klasyków z NESa, zapis stanu gier w chmurze, ulepszoną komunikację głosową w ramach aplikacji na telefon. Nie zapominajmy również o wielu promocjach przeznaczonych tylko dla subskrybentów. W porównaniu do konkurencji abonament od Nintendo jest o wiele tańszy, albowiem 1 miesiąc kosztuje około 16 złotych, natomiast cały rok 80 złotych. Ponadto można wykupić specjalny pakiet rodzinny dla 8 osób, co jeszcze bardziej obniża cenę rocznego członkostwa.

 

NESowe gry na Switcha

 

Z abonamentem Nintendo Switch Online związane jest wprowadzenie na konsolę klasycznych gier z NESa. Na chwilę obecną mamy do dyspozycji 29 tytułów, jednak ich lista z biegiem czasu ma być powiększana o nowe pozycje. Wśród dostępnych gier znajdziemy takie perełki jak Soccer, Tennis, Donkey Kong, Mario Bros., Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Double Dragon, River City Ransom, Ghosts’n Goblins czy też Yoshi. Oczywiście są to zremasterowane wersje, dostosowane do większej rozdzielczości Switcha.

 

Więcej gier ze świata Nintendo!

 

2018 rok dostarczył graczom wiele tytułów związanych z klasyką Nintendo. Wśród ciekawych pozycji wymienić możemy choćby: Bayonetta / Bayonetta 2, Donkey Kong Tropical Freeze, Kirby Star Allies, Mario Tennis Aces, Pokemon Quest, wspomniane wcześniej Pokemon: Let’s Go Pikachu! / Let’s Go Eevee!, Super Mario Party. Naszym zdaniem jednak Nintendo największą petardę odpaliło na koniec roku, gdy zaprezentowane zostało Super Smash Bros. Ultimate. W produkcji tej mamy do czynienia z ponad 70 postaciami znanymi z innych gier na Nintendo. Dzięki temu na wielopoziomowych arenach możemy walczyć Mario, Pikachu, Solid Snake’m, Pac-Manem, postaciami z Final Fantasy, Street Fightera, Splatoon oraz wielu innych światów. Super Smash Bros. Ultimate to najlepiej oceniana gra na Switcha w 2018 roku!

 

Więcej tytułów AAA

 

2017 rok mimo wielu sukcesów Nintendo był dosyć ubogi pod względem największych hitów na Switcha. Na całe szczęście rok później coraz więcej gier dostępnych na innych platformach wylądowało także na Switchu. Sporym wydarzeniem była choćby premiera Diablo III: Eternal Collection. W mijającym roku miłośnicy Switcha mogli zagrać również w Warframe, Fortnite, Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, Sid Meier’s Civilization VI, Octopath Traveler, Dragon Ball FighterZ, Wolfenstein II: The New Colossus.

 

Cieszy fakt, że na Switchu pojawia się coraz więcej światowych produkcji, obecnych również na innych platformach. Niemniej jednak z drobnymi wyjątkami są to odświeżone tytuły, które na PC, PS czy Xbox dostępne są już nawet od kilku lat.

 

Wiele propozycji od małych deweloperów

 

Obok tytułów AAA czy też gier na wyłączność na Switcha, w 2018 roku na tę platformę pojawiło się bardzo wiele propozycji, za które odpowiadają małe studia deweloperskie. Możemy wymienić tutaj takie produkcje jak Dead Cells, Into the Breach, Celeste, Golf Story, The Messenger, Monster Boy and the Cursed Kingdom, Owlboy, Gris czy choćby polskie This War of Mine.

 

Nintendo Labo

 

Sporym wydarzeniem w 2018 roku było pojawienie się na rynku zestawów Nintendo Labo. Choć w Japonii czy USA cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, to jednak w naszym kraju przeszły raczej bez echa. Mamy tutaj do czynienia ze specjalnymi kartonowymi konstrukcjami i dedykowanym do nich oprogramowaniem. Labo to oczywiście propozycja dla młodszych użytkowników. Zakupiony zestaw kartonowych elementów należy ze sobą łączyć, tworząc przez to ciekawe konstrukcje, które w połączeniu ze Switchem mogą przynieść dzieciakom (i nie tylko) sporo frajdy.

 

Na chwilę obecną w sprzedaży pojawiły się 3 osobne zestawy: Nintendo Labo – Variety Kit, Vehicle Kit oraz Robo Kit. W pierwszym z nich konsolę możemy przemienić w specjalny pojazd-robaka, domek, pianino, wędkę czy motocykl. W drugim, z kartonowych elementów możemy zbudować kierownicę, drążek od samolotu oraz specjalny ster dla okrętu. Robo Kit z kolei to sporo kartonowych elementów i sznurków, dzięki którym dziecko może zamienić się w robota. Oczywiście do każdego zestawu dołączone jest oprogramowanie z grami i instrukcjami składania zestawów.

 

Pojawił się wreszcie YouTube!

 

Użytkownicy konsoli Nintendo Switch od samego początku narzekali na brak jakichkolwiek dodatkowych aplikacji, które mogłyby rozszerzać funkcje konsoli. Dopiero pod koniec 2018 roku udostępniona została nam aplikacja YouTube. Dzięki temu możemy bez trudu oglądać na Switchu ulubione kanały, filmiki, streamy z gier czy po prostu zamienić konsolę w odtwarzacz muzyczny. Mamy nadzieję, że YouTube to tylko zapowiedź kolejnych aplikacji jak Netflix, Spotify czy HBO GO.

 

 

Nintendo Switch w 2018 roku – podsumowanie


Redaktor

Donson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *